Advertisement

Dolar, ABD'de teşvik iyimserliğinin artmasıyla birlikte Pazartesi günkü işlemlerde G - 10 paralarının çoğu karşısında geri çekilirken, sterlin İngiltere'nin tartışmalı Brexit mevzuatını yeniden düzenleyeceği yönünde çıkan haberin ardından yükseldi.

Dikkatler, aralarında Başkan Jerome Powell'ın da bulunduğu Fed konuşmacılarına döndü.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) TSİ 15.52'de yüzde 0.34 düşüşle 1,165.17 puana gerileyerek, bir haftadan uzun bir sürenin en sert günlük düşüşüne yöneldi.

Küresel iyimserlikle birlikte kuzey Avrupa paraları ve sterlin güçlü performans gösterirken, ABD tahvil faizleri ve ABD hisselerindeki yükselişle birlikte istikrarını en az koruyabilen önemli para Japon Yeni oldu.

Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.61 artıda 1.2994 seviyesinden işlem gördü. Avrupa'da bulunan bir tradera göre fonların kısa pozisyonlarını azaltması ve kaldıraçlı hesapların 1.2960'ın yukarı kırılmasıyla euro/sterlin satması paritenin yükselişinde etkili oldu.

Geçtiğimiz hafta kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geç saatlerde İngiltere'nin kredi notunu Aa2'den Aa3'e düşürdü. Ülkenin not görünümü ise durağan.

Euro/Dolar paritesi yüzde 0.51 artıda 1.1778 seviyesinden işlem gördü. Dolar/yen yüzde 0.06 ekside 105.34'ten alıcı buldu.

Powell dışındaki diğer Fed konuşmacıları Williams, Clarida, Kashkari, Bostic ve Harker.