Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Lumen Capital'e göre doların hegemonyasının kademeli olarak azaldığı bir süreç, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde fırsat yaratabilir.

Singapur'daki Lumen Capital'de Portföy Yöneticisi olan Laurent Lequeu Bloomberg Radyo'ya yaptığı açıklamada "'Dedolarizasyon' süreci uzun vadeli bir oyun. Ancak eğer gelecek 3-5 yıla dönük pozisyon almak isterseniz bu yapısal olarak gelişen ülke para birimleri ve özellikle de sabit getirili menkul kıymetler için pozitif olur" ifadesini kullandı.

Son dönemde Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in agresif diplomasisi ve ticarette yuan kullanımın istikrarlı biçimde artması küresel çapta dolar kullanımının azalacağı beklentisini kuvvetlendiriyor. Çin dışındaki bazı ülkelerde de doların hakimiyetinin azalması konusunda sesler gittikçe artıyor. Bu nedenle dolar dışı alternatifler oluşturulmasına yönelik görüşler dile getiriliyor.

Ancak uluslararası ödemelerde dolar dışı transferlerin hala yavaş ilerlemesi nedeniyle doların küresel ticarette liderliğini kaybettiğini düşünmek için erken görünüyor.

Lequeu kısa vadede doların dünya ticaretindeki hegemonyasının süreceğini ifade etti.