Advertisement

Dolar Avrupa Birliği (AB) parlamento seçimlerinin ardından Salı günkü işlemlerde önemli piyasa paraları karşısında yükseldi.

Yen, Japonya ziyaretinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın Tokyo'ya ABD ile olan yüksek dış ticaret fazlasını düşürme baskısı yapmasıyla beklemede.

ABD ile İngiltere'de piyasaların kapalı olması nedeniyle önceki seansta hacim düşük seyretti. Birçok Döviz çifti son dönemdeki hareket bandında kaldı.

Euro, iki yetkilinin Avrupa Komisyonu'nun 5 Haziran'da İtalya'nın AB kurallarını ihlal eden yükselen borcu ve bütçe açığı seviyelerine yönelik cezalandırıcı adımlar atmaya başlayabileceğini belirtmesinin ardından geriledi.

Doların altı önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi (DXY) Perşembe günü 98.371 puan ile iki yılın zirvesini görmesinin ardından TSİ 08:22'de yüzde 0.20 yükselişle 97.808 seviyesine geldi. Gösterge endeks bu yıl yaklaşık yüzde 1.7 artıda bulunuyor.

Euro, önceki seansta dolar karşısında 1.1215 ile bir buçuk haftanın zirvesini görmesi sonrasında 1.1184 seviyesinden alıcı buldu.

Reuters