Advertisement

Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın borç verme ve mali teşvik konusundaki açıklamalarının ardından önemli piyasa paraları karşısındaki zayıf seyrini korudu.

ICE ABD Doları Endeksi, iki yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.5 ekside seyretti. ABD Hazine tahvili faizleri düştü. Altın ve gelişen piyasa paraları tırmandı.

Euro/Dolar paritesi Fed sonrası ılımlı ancak istikrarlı hacimdeki işlemlerde yüzde 0.7 yükselişle 1.1798'den işlem gördü. Sterlin/dolar paritesi 10 Mart'tan bu yana ilk kez 1.30 seviyesinin üzerinde alıcı buldu.

Dolar/yen paritesinde spekülatif satışlar yaşanmasının ardından Japon Yeni, dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 104.77 seviyesinden işlem gördü. ABD Doları/Kanada Doları yüzde 0.4 ekside seyretti.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi (DXY) Powell'ın açıklamalarının ardından 93.18'e kadar gerilemesi sonrasında TSİ 23:20'de 93.32 puan oldu.

Fed, Temmuz toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak fonlama faizinde değişikliğe gitmeyerek, koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi.

Fed Başkanı Powell, toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda pandeminin enflasyon üzerinde çok önemli etkileri olduğunu vurguladı ve ekonomik görünüme dair ciddi bir belirsizlik olduğunun altını çizdi. Faizleri artırmayı düşünmeyi bile düşünmediklerini vurgulayan Fed Başkanı, mali politika desteğinin gerekliliğine dikkat çekti.