Advertisement

Dolar/TL bir eşiği daha aştı.

Kur 20 Aralık'tan bu yana ilk kez 16 seviyesini gördü. Yılbaşından bu yana kurda yaşanan yükseliş yüzde 20'yi aştı.

Türkiye'nin gösterge tahvil faizi yüzde 26,75 seviyesinden işlem görürken, risk primi de 706 baz puan seviyesinde.

Küresel piyasalarda risk algısında bozulma görülürken, dolarda da yükseliş izlendi.

Sosyal medya platformu Snap’in hasılat ve kar tahminlerini düşürmesi sonucu şirketin vadeli piyasada hisseleri bir ara yüzde 31’e kadar düşüş yaşadı. Bu durum Nasdaq vadelilerine yüzde 1,3 düşüşle yansırken S&P 500 vadelileri de yüzde 0,8 geriliyor. Bloomberg Dolar Endeksi pazartesi günkü yüzde 0,7’lik sert düşüşünün ardından yüzde 0,1 yükselişle kayıplarını telafi ediyor.

Piyasa TCMB'nin hareketsiz kalmasını bekliyor

Dolar/TL'de yükseliş devam ederken piyasa aktörleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan bu hafta herhangi bir hamle beklemiyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin gerçekleştirdiği ankete katılan 18 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde oldu.

Yılsonu tahminini paylaşan 14 kurum da faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutulacağını öngördü. Yıl sonu tahminlerinde sadece bir kurum politika faizinin yüzde 15'e yükseltilmesi tahminini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile önümüzdeki günlerde Türkiye’de görüşmesi bekleniyor.

Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkili Veliaht Prens Bin Selman’ın ziyaretinin Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

İki G-20 ülkesi arasındaki yakınlaşma, Türkiye’nin 2018’de Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki başkonsoloslukta katledilmesi davasını Suudi Arabistan’a gönderilmesi sonrası ivme kazanmıştı.

Bloomberg'in haberine göre Erdoğan, petrol ihracatçısı ülkeden yatırım çekmek ve ticaret hacmini artırmak hedefiyle Suudi Veliaht Prens Bin Selman ile ilişkileri geliştirmek istiyor.

Diplomatik adımlar aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından bölgedeki rakip güçlerin sorunları bir kenara bırakıp ilişkileri iyileştirdiği bir döneme de denk geliyor.

Merkez Bankası'ndaki yabancı merkez banka varlıklarının haczedilmesi yasaklanmıştı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte yabancı merkez bankalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdindeki para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilememesi sağlanmıştı.

Mart ayında Suudi Arabistan Mısır Merkez Bankası’na 5 milyar dolar mevduat yatırmıştı. Türkiye ve BAE ocak ayında 4,9 milyar dolarlık swap anlaşması imzalamıştı. BAE ayrıca 10 milyar dolarlık yatırım planını da açıklamıştı.

Türkiye, Suudi Arabistan tarafından ihracatçılara uygulanan resmi olmayan boykotun da kaldırılmasını talep ediyor.

Geçen yıl Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı sadece 200 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2019’da Türkiye’nin ihracatı yaklaşık 3,2 milyar doları bulmuştu.