Advertisement

Dolar/TL yeni güne 5.93 civarında başladı, ardından akşam saatlerinde 5.9515'e çıktı. Dün 6.57 - 6.60 bandında seyreden euro bugün 6.59 - 6.60 bandında, sepet kur 6.26 - 6.27 bandında seyrediyor.

Dolar/TL Mayıs ayı sonunda 5.95'in üzerini görmüş, 26 Ağustos'ta da Asya piyasalarında sert yükselerek 6.39'u test etmiş ancak burada kalıcı olmamıştı.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları ve 2 ülke ilişkilerine yönelik endişeler kurun geçen hafta başlayan yükselişinde etkili oldu. Dolar/TL son dönemde bu endişelerle 5.79'lu seviyelerden 5.95'lere yükseldi. Lira son bir ayda dolar karşısında % 4'e yakın değer kaybetti. TL yılbaşından bu yana da % 11 ile dolar karşısında en çok değer kaybeden 2. gelişen ülke para birimi oldu. En çok değer kaybeden para birimi ise % 37'lik kayıpla Arjantin pesosu oldu.

Yurt içinde ve ABD'de bugün kuru etkileyecek veri akışı bulunmuyor. Bu hafta ABD ve Avrupa piyasalarındaki Noel tatili nedeniyle piyasalarda işlem hacimlerinin de düşük olması bekleniyor.

Alan Yatırım "ABD-Türkiye arasındaki siyasi gerilim ve Doğu Akdeniz gerginliğinin devam etmesi TL varlıkların negatif görünüm sergilemesine neden oluyor..Önümüzdeki süreçte S400 meselesi ve CAATSA protokolünün reel ekonomiye sirayet edip etmeyeceği piyasaların odağında olacak. Kurda 5.94 seviyeleri direnç noktası olarak izlenirken, bu seviyenin aşılması durumunda haber akışına bağlı olarak kurda yukarı hassasiyetin devamı beklenebilir." değerlendirmesini yaptı.