Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Dolar/TL 'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişim sonrasında yaşanan dalgalanma haftanın ikinci gününde de etkili oldu.

Kurda yükseliş yüzde 1'i aşarken, 7,94 seviyesinin de üzeri test edildi. Kurda sonrasında aşağı yönlü bir hareket izlendi ve Türk Lirası dolar karşısındaki kayıplarını sildi.

TCMB'deki görev değişiminin ardından ilk işlem gününde dolar/TL'de ilk kotasyonlarda yüzde 16'ya varan yükseliş kaydedilmiş ve 8,47 seviyeleri kaydedilmişti. Kurda dalgalı bir gün yaşanırken kapanış 7,80 civarında olmuştu.

BIST 100 endeksi günü yüzde 10’a yakın kayıpla tamamlarken, Türkiye’nin 10 yıllık lira cinsi tahvil getirisi 483 baz puan yükselerek yüzde 18,89’dan kapandı. Aynı vadedeki dolar cinsi tahvil getirisi ise bir günde 138 baz puan tırmandı.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi rekor günlük yükselişle 455 baz puana çıktı. Dolar/TL’nin 3 aylık opsiyon volatilitesi de yüzde 32’ye ulaştı.

Renaissance Capital yıl sonu dolar/TL tahminini 7,5’ten 9’a yükseltti. AllianceBernstein’den Shamaila Khan karar sonrası Türk tahvillerinin, gelişen ülkeler içinde en düşük cazibeye sahip tahviller haline geldiğini söyledi. Bloomberg TV’ye konuşan Khan, Türk Lirası'ndaki düşüşün enflasyona neden olacağına da dikkat çekti.

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kur Analisti Tatha Ghose, yayımladığı bir araştırma notunda, Türk Lirası'nda 2018'dekine benzer gelişmelerin yakın olduğuna işaret ederek 2021 sonu için dolar/TL tahminini 8.00 seviyesinden 10.00’a çıkardığını dile getirdi.

Aberdeen Standard Kıdemli Yatırım Müdürü James Athey ise 200 baz puan faiz artırımından sonra TCMB başkanının görevden alınmasının yatırımcılar için kırmızı ışık olduğunu belirtti. “Yatırımcıların aldığı mesaj Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortodoks para politikasını kaldıramayacağı yönünde oldu” diyen Athey, Türk Lirası ve yerel fiyatlar istikrara kavuşana kadar Türk varlıklarının baskılanacağını düşündüğünü söyledi.