Advertisement

Küresel piyasalarda tahvil getirileri yükselişine devam ederken, Türk Lirası gün içerisinde dolara karşı en çok değer kazanan dördüncü para birimi oldu.

Son 3 haftadır dolar karşısında düşüş yaşanan Türk Lirası, Kasım 2020'den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmiş oldu.

Yabancı kurumlar yükselen tahvil faizlerine karşı TCMB'den 100 baz puanlık bir faiz artırımı beklerken, küresel piyasalarda dikkatler Fed'in faiz kararına odaklandı.

Dolar/TL TSİ 14:35'te yüzde 0,28 düşüşle 7,53 seviyesinden işlem görüyor. Türkiye'nin risk primi 325 baz puan seviyesinde bulunurken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 16,38 seviyesinde.

Döviz mevduatları düşüşünde parite etkisi

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre 5 Mart haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,25 milyar dolar düşüşle 230,4 milyar seviyesine geriledi.

Verilere göre aynı dönemde bireylerin döviz mevduatlarında 1,8 milyar dolarlık, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 441 milyon dolarlık gerileme yaşandı.

TCMB'nin 3 haftadır yayımladığı parite etkisinden arındırılmış veri setine göre ise döviz mevduatlarında artış kaydedildi.

Buna göre döviz mevduatlarının 2,25 milyar dolar gerilediği 5 Mart haftasında TCMB parite etkisini 2,65 milyar dolar olarak hesapladı. Bu etki dışarıda bırakıldığında döviz hesaplarında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir artış gerçekleşti.

Parite etkisinden arındırılmış veride bireylerin de, tüzel kişilerin de döviz mevduatlarının arttığı görüldü. Buna göre bu veri setine göre bireylerin döviz mevduatları 143 milyon dolar, tüzel kişilerin de 254 milyon dolar yükseldi.