Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde Türk lirası dolara karşı kayıplarını hızlandırdı.

Salı günü 16 seviyesini aşan Dolar/TL yeni işlem gününde de yüzde 1 yükselişle 16,30'un üzerini test etti.

Gösterge tahvil faizi yüzde 26,97 seviyesinden işlem görürken, Türkiye'nin risk primi de 2008 finansal krizinden bu yana gördüğü en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

Türk lirası yıl başından bu yana dolara karşı en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi durumunda.

SEB AB Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Per Hammarlund, Türk lirası üzerinde baskının arttığına işaret ederken, ısrarcı şekilde yükselen enflasyon, Türkiye’de ve başlıca ticaret ortaklarında büyümenin yavaşladığına dair sinyaller ve 'yanlış yola sapmış' para politikasına atıfta bulundu.

Monex Europe Ltd. FX Direktörü Simon Harvey de “Bozulan dış finansman pozisyonu, yükselen enflasyon, enflasyon beklentilerinin daha da bozulması, NATO’daki Batı ülkeleri ile siyasi ayrışma ve Merkez Bankası’nın makro gelişmeleri etkileyecek şekilde politikasını değiştirememesine” vurgu yaptı.

East Capital Kıdemli Danışmanı Emre Akçakmak ise Türkiye şimdi sadece ilave enflasyonist etkilerle değil, aynı zamanda Kur Korumalı Mevduat’ın bütçeye etkileri ile uğraşmak zorunda kalacak” değerlendirmesini yaptı.

Geçen hafta rezervler geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinde geçen hafta sert gerileme izlendi.

TCMB verilerine göre 13 Mayıs haftasında brüt rezerv 5,7 milyar dolar düşüşle 101,9 milyar dolara geriledi.

Net rezervlerde de hızlı geri çekilme görüldü. Buna göre TCMB'nin net rezervleri geçen hafta 3,5 milyar düşüşle 11,5 milyar dolara geldi. Swap hariç bakıldığında ise net rezervler eksi 52,2 milyar dolar oldu.

İlk çeyreğe ilişkin yapı izinleri istatistikleri konut arzına ilişkin alarm verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı ilk çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı %22,5, daire sayısı %27,9, yüzölçümü %21,8 azaldı.

Böylelikle 2 yıl içinde ilk kez yapı izinlerinde daralma izlendi.

Belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare iken; bunun 14,9 milyon metrekaresi konut, 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

İnşaat maliyetlerinde rekor serisi sürüyor

İnşaat maliyetlerinde yıllık enflasyonda rekor serisi hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) daha önce açıkladığı verilere göre, inşaat maliyet endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,58 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,57 arttı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 12,19, işçilik endeksi yüzde 1,22 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 128,11, işçilik endeksi yüzde 42,59 arttı.