Advertisement

Dolar/TL kurunda yükseliş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 2019 değerlendirme toplantısında daha rekabetçi bir kura ihtiyaç olduğunu belirtmesinin ardından hızlandı.

Merkez Bankası'nın geçen Perşembe günü 75 baz puanlık faiz indiriminin agresif bulunmaması nedeniyle dolar 5.89'dan 5.84'e gerilemiş, ancak yeniden 5.90 sınırına yükselmişti.

BIST 100 Endeksi ise geçen haftayı 121 bin puanın üzerinde tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti.
Ziraat Yatırım bir notunda Borsaya ilişkin "Rekabet Kurumu'nun 20'den fazla bankaya ön araştırma başlatması ve TCMB'nin zorunlu karşılık ayarlamasının endeks üzerinde sınırlı etki yapabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, Libya konusundaki olası olumsuz haber akışının da şu aşamada endeksteki yükseliş momentumunu bozmayacağını öngörüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Yurt içinde bugün kritik bir veri akışı bulunmazken ABD piyasaları da Martin Luther King Günü nedeniyle tatil olacak. İsviçre'de yarın başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu Davos toplantıları takip edilecek. Perşembe günü de Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak.