Advertisement

Dolar/TL haftaya düşüşle başladı. Geçen hafta ABD ile İran arasındaki gerilimin azalması doların 5.90'ın altına gevşemesine neden olmuş, yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesi olan 5.85'i gören kur haftalık bazda % 1.5'in üzerinde gerilemişti.

Kur bu sabah % 0.3 düşüşle 5.85'de, geçen hafta % 2'nin üzerinde gerileyen euro %0.2 düşüşle 6.51'de seyretti. Dolar akşam saatlerinde 5.87'ye, euro da 6.53'e yükseldi.

MERKEZ KARARI BEKLENİYOR

Bu hafta açıklanacak Merkez Bankası kararı kurun hareketi açısından belirleyici olacak. Çoğu kurum bankanın yeni yılda da faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. TD Securities bu toplantıda 150 baz puan faiz indirimine gidilmesini bekliyor.

Ünlü Menkul Değerler ise bankadan bir değişiklik beklemediklerini veya küçük ölçekli bir adım atılabileceğini belirterek "Aksi bir senaryoda reel faiz daha da daralacağı için TL'nin destek bulması zorlaşabilir" ifadesini kullandı.

Bugün ise içeride cari denge verisi takip edilecek. Küresel piyasalarda da ABD ile Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasının bu hafta içinde imzalanması bekleniyor.