Advertisement

Dolar/TL yeni haftaya 6.90'ın üzerinde başladı, kur daha sonra 6.88'e çekildi. Cuma günü dolar küresel risk iştahının toparlanması, bazı bölgelerde karantinaların azaltılması ve koronavirüs salgınında ilaç tedavisinde aşama kaydedildiğine dair haberlerle 6.83'e gerilemiş ancak burada kalıcı olamayarak yeniden yükselişe geçmiş ve 2018 Ağustos'tan beri ilk kez 6.95'in üzerine çıkmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal hafta sonu yaptığı açıklamada Merkez Bankalarıyla swap görüşmeleri yaptıklarını belirtti. Ünlü Menkul Değerler bir notunda Başkan Uysal'ın açıklamalarının Türk Lirası ve Borsa İstanbul açısında destekleyici olduğunu belirtti. 

Bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaların en önemli gündem maddesi olacak. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine kademeli biçimde devam etmesi bekleniyor. JP Morgan'dan Yarkın Cebeci Merkez Bankası'nın Lira'daki değer kaybını göz önüne alarak temkinli adım atacağını ve 25 baz puanlık indirim beklediğini söyledi. Mart ayındaki 100 baz puanlık faiz indiriminden bu yana Türk Lirası dolara karşı yüzde 8 civarında değer kaybetti. 

BBH New York Döviz Stratejileri Müdürü Win Thin faizin 50 baz puan indirimle yüzde 9.25'e çekileceğini öngördü, uzman "Mart ayında enflasyon yüzde 11.9 oldu, bu hedefin oldukça üzerinde, ancak trend aşağı yönlü bu nedenle banka reel faizi daha da negatif bölgeye itmeye devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.