Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişim sonrasında oynaklık göstergelerinin 2018'de görülen seviyelere yükseldiği Dolar/TL kurunda oynaklık normalleşme eğilimi gösterirken, artık tüm dikkatler TCMB'nin yenilenmiş Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak karara çevrildi.

Fed cephesinden gelen piyasayı destekleyici mesajların ardından dolar haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanırken, dolar/TL kurunda da yatay bir seyir izlendi. Güne 8,14 seviyesinden başlayan kurda ilk işlemler 8,15 etrafında gerçekleşti.

Fed Başkanı Powell'ın IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları'nda verdiği destekleyici mesajların ardından ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,61 seviyelerine kadar geriledi.

Türk varlıklarına ilişkin diğer fiyatlamalara bakıldığında ise risk priminin 438 baz puan olduğu görülürken gösterge tahvil faizi de yüzde 18,56 seviyesinde.

Kurda oynaklık seviyeleri normalleşti

Dolar/TL kurunda oynaklık seviyeleri de TCMB'deki başkanlık değişiminin ardından hızla yükseldikten sonra normalleşme eğilimi gösterdi.

Yabancı yatırımcının iki haftalık çıkışı 2,4 milyar doları aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki (TCMB) görev değişiminin ardından ilk haftada 15 yılın en sert yabancı çıkışı yaşanırken, değişikliği takip eden ikinci haftada da yabancı yatırımcının net satış tarafında olduğu görüldü.

TCMB verilerine göre 2 Nisan haftasında yabancı yatırımcıların 364 milyon dolarlık net hisse satışı yaparken, tahvil tarafındaki net satış ise 140 milyon dolar olarak kaydedildi.

Böylelikle TCMB'deki değişikliği takip eden iki haftada yabancı çıkışı 2,4 milyar doları aştı.

Söz konusu görev değişikliğinin ardından ilk haftada yabancı yatırımcılar nette 1,9 milyar dolarlık varlık satışı yaparak 15 yılın en hızlı çıkışına imza atmıştı.