Advertisement

Türkiye'nin Suriye'de operasyon gerçekleştireceği haberi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları Türk varlıklarını olumsuz etkiledi. Trump dün akşam sosyal medya hesabından "Türkiye, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim, bunu daha önce yaptım" açıklamasını yaptı.

Haftaya 5.69 - 5.70 civarında başlayan Dolar/TL Trump'ın da açıklamalarıyla yükselişe geçerek 5.80'i aştı, günü 5.83 civarında tamamlayan kur bu sabah 5.8467'ye kadar yükseldi.

Öğleden sonra Trump'ın 'Türkiye ticaret ortağımız ve NATO'da müttefiğimiz" şeklindeki mesajı kurun 5.78'e kadar gerilemesinde etkili oldu.

Dün günü % 0.4 düşüşle tamamlayan, bugün de % 1.5'in üzerinde düşen Borsa ise düşüşünün bir kısmını telafi etti.

"5.90'LARIN ÜSTÜNE ÇIKMAZ"

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner Bloomberg HT'ye "askeri harekatın olacak olması piyasaları olumsuz yönde etkilemeye devam edecek gibi duruyor. Kurda hızlı hareket oldu, opsiyonlar tarafında birikim vardı, onun da etkisi olabilir ama bu olumsuzluklar Dövize bir süre daha yansıyacak. Ancak kurda 5.90'ların üstünü çok fazla görmüyorum" diye konuştu.

Marbaş Menkul Değerler FX ve VİOP Müdürü Soner Kuru Bloomberg HT'ye bundan sonra özellikle ABD ve Türkiye'den gelen açıklamaların kurda belirleyici olacağını belirterek "Son jeopolitik gelişmelerle kurda 5.75 - 5.85 bandını izliyoruz. 5.85'i aşarsak 5.92, burada da 6'lı rakamları görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

Şeker Yatırım "Jeopolitik risk unsurlarına dair gelen açıklamalarla TL haftaya negatif başlarken kur dün 5.83 üzerinde günü sonlandırdı. Teknik olarak ise 5.75 direncini kırması TL’nin kayıplarını artırdı. Bu seviye üzerinde kalındıkça kurda 5.85 ve 5.94 dirençleri ön planda olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 5-75-5.80 bölgesinde fiyatlanma devam edebilir. 5.75 desteğinin kırılması halinde ise 5.6930 seviyesi tekrar gündeme gelebilir." yorumunu yaptı.

Jeopolitik gelişmeler ve ABD ile Türkiye'den gelecek açıklamalar piyasaların radarında olacak, küresel piyasalar ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın akşam yapacağı sunumda para politikasına dair ipuçları arayacak.