Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık para ve banka istatistikleri yayımlandı.

Buna göre, şirketlerin Döviz mevduatı BDDK’nın TL kredi kısıtlamasına ilişkin düzenlemesinin olduğu hafta 3,1 milyar dolar geriledi. Düşüşün neredeyse tamamı 2. çeyreğin son günü olan perşembe günü gerçekleşti. Bu dönemde bireylerin döviz mevduatı ise pariteden arındırılmış olarak 330 milyon dolar arttı.

Bankalarda bulunan toplam YP mevduatı, 1 Temmuz ile biten haftada 239 milyar 748 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 209 milyar 874 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam YP mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 1 Temmuz itibarıyla 2 milyar 266 milyon dolarlık azalış görüldü.

BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif Döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verilmişti.