Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, çelişkili ekonomik veriler ve bu konuda ne yapılaması gerektiğine yönelik farklı tutumlarla birlikte ‘teşvik' konusunda önemli bir kararın eşiğinde.

AMB ekonomistleri gelecek hafta AMB Başkanı Mario Draghi için, yılın ikinci yarısında yukarı dönüşün somutlaşacağına halen inanıp inanmadıklarını gösterecek tahminleri hazırlıyorlar. Bunun ardından, AMB Yönetim Konseyi  büyümeyi ve enflasyonu yukarı itmek için yeni banka kredileri de dahil olmak üzere birtakım araçları bir kez daha kullanıp kullanmayacağına karar vermek durumunda olacak.

Bazı politika yapıcılar, geçen hafta yayımlanan toplantı tutanaklarına göre, Nisan ayındaki kararlarında görünüme ilişkin şimdiden güveni zaten kaybetmişlerdi. Bu toplantının ardından gelen ekonomik veriler kararsız bir görümümü işaret etti; beklentilerin kötüleşmekte olduğunu gösteren anketler ile piyasa göstergeleri arasında görünürdeki kopukluk ve güçlü seyri işaret eden gayrı safi yurtiçi hasıla ve hanehalkı tüketimi gibi sert rakamlar.

Amsterdam’daki ABN Amro Holding NV Kıdemli Ekonomisti  Aline Schuiling, “Genel görünüm hala büyüme trendinin altında. Önemli soru AMB’nin ne yapacağı. Tutanaklar gösteriyor ki çok düşük olan enflasyon beklentilerinden dolayı güçlük yaşıyorlar” dedi.