Advertisement

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, bu yıl için yapılan yeni rezervasyonlarda Akdeniz'in doğusunun, en sevilen bölge olduğunu ve Akdeniz'in batı bölgesinden fazla tercih edildiğini söyledi.

Satışlar açısından Kovid-19 öncesi döneme tam olarak ulaşılmadığına işaret eden Fiebig, "Türkiye, yıllardır Alman turistler için çok popüler, özellikle yaz aylarında ve sonbaharda" dedi.

Türkiye'nin mükemmel fiyat hizmet ilişkisi nedeniyle özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edildiğini aktaran Fiebig, "Aileler yaz tatili için henüz rezervasyon yapıyor. Rezervasyon sayılarının daha da artacağını ve 2019 yılındakine ulaşacağını varsayıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Fiebig, çok iyi bir yaz sezonu beklediklerini ifade ederek, "Büyük bir ihtimalle 2019 yazındaki rakamlara yaklaşılacak. Ancak bütün yıla bakıldığında, seyahat sektörü henüz Kovid-19 öncesi seviyeye ulaşamadı. Sektör, 2023 için ise 2019 satış rakamlarına ulaşılabileceği, hatta aşılabileceği konusunda iyimser." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınının yaşandığı iki yılın ardından Almanların seyahat etme arzusu duyduklarını aktaran Fiebig, "Paskalya'da ilk büyük seyahat dalgasını gördük. Yaz için rezervasyonlar şimdiden çok iyi. Turistler, Akdeniz çevresindeki popüler tatil bölgelerinde güneşi, kumu ve denizi arıyor. İspanya, Yunanistan ve Türkiye en fazla talep edilen destinasyonlar." diye konuştu.

"Türkiye iyi bir yaz geçirecek"

FTI Grubu'nun Üst Yöneticisi Ralph Schiller de salgında "yüksek riskli bölgeler" veya ülkeye giriş formlarını doldurma zorunluluğu gibi tedbirlerin kaldırılmasıyla rezervasyonların yeniden arttığı, Paskalya Bayramı'nda rezervasyonlarda bunun görüldüğü, şu an 2022 yazı için de taleplerin bir önceki yıldan daha fazla olduğu bilgisini verdi.

Schiller, koşulların böyle kalması durumunda iyi bir yaz dönemi geçireceklerini varsaydıklarını ifade ederek "Türkiye, şu anda en çok rezervasyon yapılan seyahat destinasyonlarından biri. Türkiye'nin Ege ve güney kıyısında paket turlar hâlâ Alman tatilcilerin favorileri arasında. Şubat ayında, her iki bölge için de rezervasyon seviyesi Kovid-19 öncesi dönem kadar güçlüydü. Giriş formunun doldurulmasının ve HES kodunun kaldırılmasıyla daha fazla engeller kalktı. Bu nedenle, her şey yolunda giderse Türkiye'nin 2019 öncesi seviyelere ulaşabileceği güzel bir yaz geçireceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

1,5 milyon turist


TUI Group'tan yapılan açıklamada da, "TUI, bu yaz yaklaşık 1,5 milyon misafiri Türkiye'ye götürecek. Böylelikle 2019'a kıyasla tüm Avrupa pazarları için kapasitesini artırıyor." denilen açıklamada, bu tatilcilerin 1 milyonunun Antalya'ya gideceği bilgisi verildi." bilgisi verildi.w

Açıklamada, bu yaz rezervasyon sayılarında 2019'a yaklaşılacağının altı çizildi.