Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya Ticaret Örgütü tarafından yayımlanan raporda, kurumun periyodik mal barometresinin Mayıs ayında açıklanan 95,6'lık önceki veriden 99,1'e yükseldiği kaydedildi. 100 seviyesi, önümüzdeki çeyrekte orta vadeli büyüme eğilimleriyle uyumlu büyümeye işaret ediyor.

Raporda, yüksek emtia fiyatları, sıkı para koşulları ve zayıf ithalat talebinin küresel ticaret hacimleri üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi.

DTÖ, ileriye dönük olarak, bu yıl için öngörülen yüzde 1,7'lik ticari büyümenin, "ticaretin beklendiği gibi yılın ikinci yarısında toparlanması durumunda hâlâ ulaşılabilir olduğunu" söyledi.

Kurum, artan otomobil ihracatının Japonya'nın gayri safi yurt içi hasılasında beklenenden daha güçlü büyümeye katkıda bulunduğunu ve Çin otomobil ihracatının beklenmedik derecede güçlü olduğunu söyledi.

DTÖ'nün olumlu görünümüne rağmen, ABD ve Avrupa'daki öncü ekonomik göstergeler, kısmen devam eden faiz artışlarına bağlı olarak yavaşlama işaretleri gösteriyor.

Geçtiğimiz ay, Los Angeles Limanı sevkiyatları bir önceki yıla göre yüzde 26,8 düşmüş ve A.P. Moller-Maersk A/S ve CMA CGM SA gibi nakliye şirketleri, ticaret hacimlerinin 2023'ün geri kalanında muhtemelen düşüş yaşayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Raporda Çin'in ekonomik motoru aksadıkça ticaret büyümesinin yavaşlaması konusundaki endişeler artabileceği belirtildi.

DTÖ, Çin'in zayıf ekonomik verileri ve kötüleşen emlak krizinin, ülkenin otomobil, çip ve elektronik cihazlara yönelik azalan talebini daha da artırdığına dikkat çekti.