Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) küresel ticarette üçüncü çeyrek boyunca yaşanan güçlü toparlanmanın yılın son aylarında yavaşlayabileceği uyarısında bulundu.

DTÖ'nün çeyreklik mal ticareti göstergesi geçen çeyrekte 100.7 puana yükseldi. Bu, Ağustos ayında açıklanan 84.5 puanlık rakama göre sert bir yükselişi işaret ediyor. Göstergede 100 seviyesi çeyrek boyunca orta vadeli trendlerle uyumlu bir büyüme olduğu anlamına geliyor.

Küresel ticaretin güçlü performansına rağmen virüs sistem üzerinde belirsizlik yaratmaya devam ediyor. DTÖ'ye göre bu durum, talebin azalması ve stokların dolmasıyla birlikte mal ticaretinin dördüncü çeyrekte muhtemelen yavaşlamasına neden olacak.

Kurum raporunda şu değerlendirmeleri yaptı: "Yeni bir virüs dalgası yayılmakta... Özellikle ABD ve Avrupa'nın büyük ekonomilerinde görünüm iyi değil. Enfeksiyon rakamlarında son dönemde görülen yükseliş bazı hükümetleri maske zorunluluğu, sokağa çıkma yasağı ve karantina kısıtlamaları gibi önlemler almaya itiyor. Bu önlemler uluslararası e-ticareti artırırken, diğer yandan tedarik zincirlerinin kapasitesini zorluyor."

Kurum son raporu Ekim'de güncellenen ticaret tahminleriyle uyumlu. O tahminlerde 2020 yılı için küresel mal ticareti hacminde yüzde 9.2 düşüş öngörülüyordu.

Bununla birlikte raporda, Kovid-19 aşısı konusunda umut vadeden gelişmeler olduğu, ancak dağıtılıp dağıtılmayacaklarını söylemek için çok erken olduğuna dikkat çekildi.