Advertisement
HABERLER ABONE OL

Omikron varyantının hızlı yayılması salgında vaka sayılarının da hızla artmasına neden oluyor.

Pazartesi günü itibariyle küresel çapta 1,44 milyon yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Böylelikle salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Pazartesi günü itibariyle 7 günlük ortalama vaka sayısı da 841 bin olarak kaydedildi. Bu sayı, Güney Afrika'da Omikron varyantının ilk tespit edildiği tarihe göre yüzde 49'luk yükselişe işaret etti.

ABD'de yurtiçi uçuşlara aşı şartı önerisi

ABD’de Omikronun hakim koronavirüs varyantı olması sonrası ABD Hastalık Kontrol ve Önleme merkezi Kovid-19’lu vatandaşların karantina süresini 10 günden beş güne düşürme kararı aldı. ABD Başkanı Joe Biden, yoğun talep gören testlere erişimi destekleyici önlemler alacaklarını açıkladı. Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci ise yurt içi uçuşlarda aşı şartı getirilmesini önerdi. Avrupa’da ise omikronun hızlı yayılımına karşı önlemler sıkılaştırılıyor.

Fransa bir haftada üç gün evden çalışmayı şart koşmaya hazırlanıyor. İngiltere ise yeni yıldan önce daha sert karantina tedbiri almayacağını duyurdu. Yatırım bankası Goldman Sachs ofise dönüş planına bağlı kalırken çalışanlarına hatırlatıcı doz aşı olma şartı getirdi.

Türkiye'de de vakalar sıçrama gösterdi

Türkiye’de bir süredir yatay seyir izleyen Kovid-19 vaka sayısı dün açıklanan verilerle sıçrama gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı verilere göre günlük tespit edilen Kovid-19 vaka sayısı bir önceki güne göre yüzde 29,6 artışla 26 bin 99’a yükseldi. Koca, verileri paylaştığı tweette Omikron varyantının diğer varyantlardan daha hızlı yayıldığına dikkat çekerken “Ülkemizde vaka sayılarında artış öngörülmektedir” dedi.

Bitcoin, piyasalardaki iyimser havayla birlikte S&P 500’ün rekor tazelemesine rağmen salı günü 49 bin dolara geriledi. ABD borsaları ve Bitcoin 2021 yılının büyük bir kısmında pozitif bir ilişki içerisindeydiler.

Haziran ayından bu yana hep aynı yönde hareket eden Bitcoin ve S&P 500, 6 ayın ardından ilk defa Aralık’ta ayrışmış oldu. Hazirandaki ayrışma sonrasında Bitcoin'in S&P 500 ile 30 günlük korelasyonu 7 Temmuz'da negatife dönmüştü.

Bitcoin 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan art arda 5 hafta düşüş kaydederek 200 günlük hareketli ortalamasının sınırına gerilemişti. En büyük hacme sahip kripto para sonrasında finansal piyasaların genelindeki olumlu havayla beraber 51 bin doların üzerine tırmanarak iki haftanın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Hedge fonların diğer para birimlerine karşı uzun dolar pozisyonları Haziran 2019’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi bu yıl yüzde 5’e yakın yükseliş kaydederken Omikron varyantının ağır vakalara yol açmadığına dair çalışmalarla 1.192 seviyesinden 1.179’a kadar geriledi.

Emtia Vadeli İşlemler Takas Komisyonu’nun (CFTC) verilerine göre, hedge fonlar Ekim ayı sonundan beri uzun dolar pozisyonlarını üçte bir oranında azaltmışlardı. Yeni koronavirüs varyantının Fed’in faiz artırım takvimini erteleyebileceğine dair endişelerle fonların uzun dolar pozisyonlarını daha da azaltabileceği düşünülüyordu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci ise araştırmaların yeni varyantın çok ağır semptomlara yol açmadığına işaret etmesine rağmen artan vakalardan dolayı hastanelerin dolabileceği uyarısında bulundu.

Altın fiyatları, ABD borsalarının yeniden günü rekor kapatması ve yatırımcıların küresel toparlanmaya odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yatay seyirden dolayı dolar/TL’deki yükselişi takip ediyor.

S&P 500, enerji ve teknoloji hisselerinin öncülüğünde bu yıl 69 kez rekor tazeledi. Omikron varyantının daha hızlı yayılmasına rağmen ağır semptomlara yol açmadığını gösteren çalışmalar küresel toparlanmaya dair umutları da destekledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci ise araştırmaların yeni varyantın çok ağır semptomlara yol açmadığına işaret etmesine rağmen artan vakalardan dolayı hastanelerin dolabileceği uyarısında bulundu.

Ons altın fiyatı

Geçen haftaya 1.800 dolar civarında başlayan ons altın, salı günü 1.785 dolara kadar geriledikten sonra yükselişe geçerek 1.805 doların üzerine tırmanmıştı. Değerli metal geçen haftayı yüzde 1’den fazla yükselişle kapattıktan sonra bu hafta 1.810 dolar civarında yatay bir seyir izliyor.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaya dolar/TL’deki yükselişten destek bularak 1.000 TL'nin üzerinde başlayan gram altın, salı günü dolar kurundaki dalgalı seyri takip etmişti.

Gram altın perşembe günü dolar/TL'deki düşüşün yüzde 10'un üzerine çıkmasıyla 600 TL'nin altına kadar gerilemiş ama cuma günü yeniden 650 TL’nin üzerine çıkmıştı. Haftaya 638 TL’den başlayan gram altın, salı günü 677 TL civarında bulunuyor.

Çin piyasayı destekleyici hamlelerine devam ediyor.

Yıl sonuna doğru likidite ihtiyacının artmasıyla Çin Merkez Bankası bankacılık sistemine sunduğu kısa vadeli likiditeyi 2 ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Banka, sisteme yedi günlük ters repo enstrümanıyla nette 190 milyar yuan (29,5 milyar dolar) likidite sundu.

Ülkede kısa vadeli borçlanma maliyetlerine ilişkin göstergelerin yükselmesiyle bankalar arası piyasada likidite sıkışıklığı sinyalleri gelmişti. Çin Merkez Bankası bu sinyaller üzerine adım attı.

Hafta sonu destekleyici mesajlar gelmişti

Çin Merkez Bankası, hafta sonu para politikasının önümüzdeki dönemdeki yönü hakkında önemli açıklamalar yapmıştı.

Reel sektöre daha fazla destek verileceğinin altının çizildiği açıklamada Çin Merkez Bankası daha hedefli ve yol gösteren bir para politikası sözü vermişti.

Likidite düzenlemeleri ve belirli gruplara yönelik hedefli politikalara atıfta bulunan banka para politikası araçlarının miktarsal ve yapısal fonksiyonlarının “iyi bir şekilde” kullanılacağını açıkladı. Banka, son dönemde zorluklar yaşayan gayrimenkul sektöründe ise “sağlıklı büyümenin” sağlanmasını hedeflediklerini belirtmişti.