Advertisement

İki sene önce Başbakan Narendra Modi % 8 büyüyen bir ekonomiyi idare ederken, Hindistan’ın küresel büyümeyi yönlendiren bir aktör olma yolunda ilerlediği yönündeki umutları da artırıyordu.

Şimdiyse ekonominin son 10 yıldaki en yavaş büyüme rakamlarına çekilmesi ve yüksek gıda fiyatlarıyla artan enflasyonun merkez bankası hedeflerini aşmasıyla beraber stagflasyonun ufukta belirdiği görülüyor.

Kısıtlamalar içeren yeni vatandaşlık yasasına karşı olan toplumsal rahatsızlık da çözülmesi gereken diğer bir sorunken, ekonomik yavaşlama ile baş edebilmek için çok fazla seçenek bulunmuyor.

Perakende fiyat enflasyonu Aralık'ta beklenmedik bir şekilde % 7.35 artarken ve petrol fiyatlarının yükselme tehlikesi ilerde faiz indirimleri için açık kapı bırakmayı zor hale getirirken, azalan hükümet gelirleri ile halihazırda esnetilmiş bütçe olası bir mali teşviğin de alanını kısıtlıyor.

Devlet tahvilleriyse enflasyon rakamı açıklandıktan sonra düşüş kaydetti. 10 yıllık gösterge tahvillerinde faizler Salı günü 10 baz puan artarak, 5 Aralıkt'an beri en yüksek seviye olan % 6.7’e yükseldi.

Son verilerin gösterdiğine göre, toptan fiyat enflasyonu geçen ay  7 ayın zirvesine çıkarak % 2.59’a yükseldi.

Nerede yanlış yapıldı?

Hindistan’ın problemlerinin merkezinde tüketimdeki durgunluk ve bunu takiben yanlış alınan politika kararları yer alıyor. Bu kararlara, daha önce emsali olmayan yüksek değerli nakit banknotları yasaklama ve birleştirilmiş mal ve hizmet vergisinin düzgün bir şekilde uygulanamayışı da dahil.

Bunları kredi sisteminin çatırdaması ve “gölge bankacılık” yapanlar arasında krize neden olması takip etti. Gölge bankacılar, tüketicilerden küçük işletmelere milyonlarca insana kredi sağlamakta ülkede kilit bir rol oynuyor.

Bloomberg Ekonomistleri Ne Diyor?

Hindistan ekonomisti Abhishes Gupta’nın aktardıklarına göre, Hindistan’daki iyileşme hala anlaşılmaz bir aşamada.

“Bizim büyümeyi izleyen göstergelerimize göre, büyüme rakamları Ekimde baz etkisine bağlı bir yükseliş yaşadıktan sonra Kasım'da tersine döndü” diyen Gupta, “Bunlar politika desteğinin erken çekilmesine karşı ikazlar olarak görülebilir. Bizim görüşümüz hükümet ve merkez bankasının ekonomiyi hareketlendirmek için adım atmasının gerekli olduğu yönünde” şeklinde görüş bildirdi.