Advertisement

Arçelik, yeşil finansman sağlayıcılarından EBRD ile 150 milyon euro tutarında, 8 yıllık bir yeşil kredi anlaşması imzaladı. Arçelik, bu finansman ile çeşitli işletmelerindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını destekleyeceğini ve Ar-Ge yatırımları yapacağını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, kredinin ilk 83 milyon euroluk dilimi, Kredi Piyasaları Birliği'nin Yeşil Kredi İlkeleri’ne göre ‘yeşil kredi’ statüsünde olacak.

Arçelik’in bu krediyle Eskişehir, Çayırova, Bolu, Ankara ve Merkez Ar-Ge’ye ait yeşil yatırımlarını fonlayacağı açıklandı. Kalan 67 milyon euroluk finansman ise Eskişehir Buzdolabı Fabrikası ve Bolu Pişirici Cihaz İşletmesi’ndeki Ar-Ge harcamaları için kullanılacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Sanayide karbonsuzlaşmanın hızlandırılması ve net sıfır ekonomiye geçişte özel şirketlere önemli görevler düşüyor. Hem dünyanın geleceği hem de sürdürülebilir kalkınma için iş dünyasının örnek teşkil etmesi gerekiyor. Arçelik yeşil yatırımlarla bu yolda emin adımlarla ilerliyor. EBRD’nin sağladığı yeşil kredi ile çevresel sürdürülebilirlik ve Ar-Ge projelerimizi finanse ederek 2050 yılında tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma olma yolunda önemli projeleri hayata geçireceğiz. EBRD ile uyumlu ve güvenen dayanan iş birliğimizin devamını diliyoruz.” dedi.