Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, EBRD’nin pandemi sürecinde özel sektör genelindeki çalışmaları ve 2021 yılı hedefleri hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Tuerkner, Kovid-19 salgını sürecinde EBRD’nin Türkiye’de 1,7 milyar euro yatırım yaptıklarını ve 2020'deki bu yatırımların yüzde 50'sinin bankacılık sektöründe gerçekleştiğini kaydetti.

Tuerkner, Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de daha fazla doğrudan yabancı yatırımcı görebileceğimizi fakat aynı zamanda bu yıl batık kredilerde artışın yaşanabileceğini aktardı.

"Tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ'lere avantaj sağlamayı hedefliyoruz"

2020 yılı Türkiye büyüme verilerinin sıfıra yakın gerçekleşebileceğini öngören Tuerkner, 2021’deki büyüme tahminlerinin ise yüzde 5-6 aralığında olduğunu açıkladı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) çalışmalarında yerel katkıya eleştiriler olduğuna dikkat çeken Tuerkner, "YEKTEM desteklerinde biraz hayal kırıklığı yaşadım." ifadelerini kullandı.

EBRD Direktörü, Türkiye genelindeki hedefleri hakkında, özel sektöre odaklanmaya devam edeceklerini, KOBİ’ler için yeni bir destek modeli hazırladıklarını ve tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ'lere avantaj sağlamayı amaçladıklarını söyledi.