Advertisement

Hande Berktan

‘Efsane Cuma’, indirimlerinin 10 milyar TL’lik satış hacmi oluşturması bekleniyor. Elektronikten, tekstile, ev eşyasından, gıdaya birçok kategoride ürünün yüzde 70’lere varan indirimlere ulaştığı kampanyalara dair Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi “Kasım ayında başlayan kampanyalar Aralık ayında da devam edecek. Bu yıl Kasım, Aralık ayı indirimleriyle e-ticaret sektörünün yüzde 70 büyüme ile kapatmasını bekliyoruz’’ dedi.

E-Ticaret ilk 6 ayda %75 artışla 161 Milyar TL’ye ulaştı

Gündem Teknoloji programına katılan ETİD Başkanı Emre Ekmekçi pandemi ile beraber her şeyin dijitale kaydığını, e-ticaret hacminin ilk 6 ayda yüzde 75 artışla 161 milyar TL’ye ulaştığını belirtti. Ekmekçi “E-ticaretin perakende içerisindeki payı ise yüzde 19 oldu. Genel ticaret içerisindeki payı ise yüzde 17,6 olarak gerçekleşti. Bu oran en yüksek Mayıs ayında yüzde 20’ye ulaştı. İlk 6 ayda e-ticaret yapan işletme sayısı ise 321.700 oldu. Markaların pandemi ile birlikte dijitalin önemini kavradıklarını gördük. E-ticarete artık müşteriler de alıştı. Sektörel büyüme oranımıza baktığımızda dünya genelinde gelişmiş ülkelerle aynı seviyelere yaklaşıyoruz. Ancak sınır ötesi e-ticarette hala gerideyiz. Gelişmiş ülkelerde sınır ötesi ticaretin toplam ticaret içerisinde yüzde 7 pay olurken bu oran Türkiye’de yüzde 0,7. Dolayısıyla bu alanda gidecek daha yolumuz var” açıklamasını yaptı.

E-ticaretin teknolojinin gelişimiyle beraber kullanıcı deneyimini daha da artırdığını vurgulayan ETİD Başkanı “Türkiye yazılım konusunda çok ileride olan bir ülke. Online yapıları, sipariş takip sistemleri gibi uygulamaları kullanarak tüketiciye daha fazla fayda sağlayabiliyoruz. Fiziki mağazaların açılmasıyla e-ticaretteki büyümenin hızı kesilmedi. Bunu tedarik kısmı dahil olmak üzere teknolojiyi doğru kullanmak sağladı. Teknoloji sayesinde envanter sistemi daha optimize edilerek yüksek müşteri memnuniyeti sağlayabiliyoruz’’ dedi.