Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

İyzico Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Dağ Güven, “Efsane Cuma” döneminde dijital cüzdanların hayatımızda belirginleşmeye başladığını gözlemlediklerini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Güven, “Dijital cüzdan olan üye işlerinden yapılan alışverişlerde yüzde 56’lık adetsel, yüzde 320’lik hacim artışı gördük. Hem güvenli hem de hızlı bir çözüm olduğu için tüketiciler dijital cüzdanı tercih ettiler” dedi. Yaklaşık 100 işlemden 20’sinde dijital cüzdan tercihi olduğunu belirten Güven, bu da geçen yıla oranla 9 puanlık bir artış olduğunu belirtti.

‘Saniye başına işlemler 3 katına çıkıyor’

Çeşitli kampanyalar nedeniyle kasımın yılın en yoğun alışveriş yapılan aylarından biri olduğunu ifade eden Güven, perakendecilerin “Muhteşem Kasım“, “Efsane Cuma” gibi söylemlerle de bunu desteklediklerini vurguladı. Bunun benzerinin e-ticarette de görüldüğünü kaydeden Güven, “Efsane Cuma” döneminde saniye başına işlemlerin 3 katına çıktığını belirtti.

‘İşlem hacmi yüzde 145.7 arttı’

İyzico'nun verilerine göre, 2022 Efsane Cuma döneminde işlem hacmi, işlem adedi ve ortalama sepet tutarında geçen seneye göre ciddi bir artışla alışveriş rekoru kırıldığını kaydeden Güven şöyle devam etti: “2021 Efsane Cuma’da ortalama sepet tutarı 337.5 TL iken, bu sene 652 TL olarak gerçekleşti. Ortalama Sepet tutarında yüzde 93’lük artış gözlendi. İşlem hacmi yüzde 145.7, işlem adedi ise yüzde 27.1 artış gösterdi. Bu yıl alışverişlerin yüzde 60’ı kredi kartıyla yapılırken, yüzde 40’ı da banka kartı üzerinden gerçekleşti. Geçen yıl bu dönemdeki kredi kartı kullanım hacmine göre yüzde 7.5 artış gözlendi.”

‘Fiyatlardan emin olamama durumu nedeniyle tüketicilerin alışverişlerini öne çektiğini gözlemliyoruz’

Küresel ekonomide ve Türkiye özelinde yaşanan ekonomik koşulların tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdiğini kaydeden Güven, “Yaşanan ekonomik koşulların en önemli etkisi tüketicilerin fiyatlardan emin olamama durumu. Bu nedenle de alışverişlerini biraz daha öne çektiklerini gözlemliyoruz. ‘Ben bu ürünü şimdiden alayım, ne olur ne olmaz’ diye bir yaklaşım başladı. Bunun bir diğer etkisi ise özellikle kampanya dönemlerinde yoğunluğun önceki yıllara göre çok fazla arttığını gözlemledik” diye konuştu. Bu dönemde tüketicilerin finansman ihtiyaçlarının da arttığını gözlemlediklerini vurgulayan Güven, “Bu da taksitli alışverişleri artırırken, alışveriş kredisi uygulamalarının yaygınlaşmasına neden oldu. Gıda ürünlerinde de toptan alım ve fırsat bulunca alım gibi uygulamaların arttığını görüyoruz. Hal böyle olunca da kampanyasız dönemlerde 2021 yılı başlarında yaklaşık 99 TL olan ortalama sepet harcamaları 200 TL’lere geldi” dedi.