Advertisement

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) eylül'de % 0.99 artmış, yıllık bazda baz etkisiyle % 15.01'den % 9.26'ya gerilemişti.
TÜFE'nin bu ay da düşüşünü sürdürerek yıllık % 8.60'a düşmesi bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal geçen hafta enflasyon raporu sunumunda tüketici enflasyonunun Ekim'de de tek hanede kalacağını, yılın son iki ayında ise ters baz etkisiyle bir miktar yükseleceğini belirtmişti. Uysal enflasyonda ana eğilimin aşağı yönlü olduğunu dile getirmişti. Merkez Bankası enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini % 13.9'dan % 12'ye indirmişti. 

"EKİM'DE DİP YAPACAK, SONRA ÇİFT HANEYE DÖNECEK"

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT.com'a yaptığı değerlendirmede baz etkisinin yıllık fiyat artışları üzerindeki etkisinin devam edeceğini ve enflasyonun Ekim'de dip yapacağını söyledi.

Erkan "Tera Yatırım olarak biz de Ekim ayında enflasyonun %2,2 artmasını ve yıllık enflasyonun %8,7 seviyesine gelmesini bekleriz." dedi. Erkan baz etkisi geçtikten sonra temel enflasyonist etkilerin geri döneceğini belirterek "Bu kapsamda, yıl sonunda önce enflasyon tekrar çift haneye dönecek ve TCMB ile YEP tahmini olan %12 seviyesine yakınsayacaktır.

2020 yılı için, normal yıl – normal yıl karşılaştırması söz konusu olacağından enflasyondaki düşüşün sürdürülebilirliği matematiksel etkilerden çok enflasyonun ana bileşenlerindeki düzelme kaynaklı olabilecektir. Bu nedenle tek hane yönlendirmesinin başarılması ve sürekliliğinin sağlanması açısından ekonomi politikalarının öneminin altını çizmek isteriz." ifadelerini kullandı.

PİYASAYA ETKİSİ

Erkan enflasyon rakamının TL’ye majör bir etkisi olmayacağını, kur ana eğilimini sürdürerek dar bant aralığında hareket etmeye devam edeceğini öngördü.

Enflasyon verisi yarın saat 10:00'da açıklanacak.