Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomistler, önümüzdeki yıl daha güçlü bir ABD ekonomisi ve işsizlikte daha küçük bir artış öngürürken bu durum Fed'in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Bloomberg’in ekonomistler arasında gerçekleştirdiği aylık anketine göre, GSYİH’nın üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,8 artması ve Temmuz ayında öngörülen yüzde 0,5'lik hızın neredeyse dört katına çıkması bekleniyor. Öte yandan ekonominin yılın son üç ayında daralmak yerine biraz büyüyeceğini öngörüyorlar.

Ekonomistler artık genel olarak daha güçlü bir ekonomi öngörürken, GSYİH'nın yaklaşık üçte ikisini oluşturan tüketici harcamalarının, Amerikalılar’ın sağlıklı bir hızda harcamaya devam etmesiyle ivme kazandığı gözlendi.

Ekonomistler, enflasyonun işgüçü piyasasına fazla zarar vermeden gerilemesiyle ABD’nin resesyondan kurtulabileceği konusunda daha iyimser hale geldiklerini belirtti.

ABD’de önümüzdeki aylarda öğrenci kredi ödemelerinin yeniden başlayacak olması ve yüksek borçlanma maliyetleri gibi faktörler öne çıksa da sağlam işgücü piyasasının harcamaları güçlendirmeye devam etmesi bekleniyor.

Deutsche Bank Kıdemli ABD Ekonomisti Brett Ryan konuyla ilgili, “Önümüzdeki aylarda ABD’li tüketicilerin karşı karşıya olduğu birkaç rüzgâr var. Bununla birlikte, yılın ilk yarısındaki inkâr edilemez direnç ve üçüncü çeyreğe güçlü başlangıç ekonominin en azından yakın vadede resesyona girmekten kaçınma olasılığını artırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Ankette ABD ekonomisinin bu yıl ortalama yüzde 2 ve 2024’te yüzde 0,9 büyüdüğü öngörülürken her iki tahmin de bir önceki ay gerçekleştirilen tahminlerin üzerinde oldu.

Öte yandan ekonomistler daha önce Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafında dillendirilen olumlu yönde beklentilerini yineleyerek küresel ekonominin bu yıl daha önce öngörülenden daha fazla büyümesini beklediklerini kaydettiler.

Fed'in faiz patikası

Ankete katılan uzmanlar Fed’in faiz patikasına da değinirken, güçlü ekonominin enflasyonu Fed’in hedeflerinin üstünde tutacağı risklerine dikkat çekti ve ABD Merkez Bankası’nın faizleri daha uzun süre yüksek tutmasını beklediklerini ifade etti.

Katılımcılar ufukta daha fazla faiz artışı görmediklerini ancak Fed’in gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar faizleri düşürmesini beklemediklerini belirttiler.

Bununla birlikte ekonomistler 2025 sonuna kadar tahvile getirilerine ilişkin beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler. Geçtiğimiz ay iki yıllık tahvil getirisinin bu çeyreği yüzde 4,65 ile kapatması beklenirken son ankette bu oran yüzde 4,82’ye çıktı.

Ankete göre enflasyondaki son düşüş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Buna göre gıda ve enerjiyi hariç tutulduğu Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’nin Temmuz tahminlerine göre daha hızlı soğuması öngörülürken bu göstergenin genel değişimine dair tahminleri değişmedi.

Ankette başka bir popüler enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksinin önceden düşünülenden daha fazla artacağı tahmin edildi.