Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, yılın ilk enflasyon raporu sunumunda yüzde 36 olan 2024 yıl sonu enflasyon tahmini değiştirilmedi. Başkan Fatih Karahan para politikasının gerekli sıkılık düzeyine ulaştığını, politika faizinin mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını ancak enflasyon görünümünün bozulması halinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

Enflasyon sunumu sonrasında ekonomistlerden gelen yorumlar sunumun beklentiyi karşıladığı yönündeydi.

“Merkez faiz indirimi yapmayabilir hatta faizi artırabilir”

Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler, "Toplantının geneli benim beklentimle uyumlu oldu. Başkan değişikliği ve parasal sıkılaşmayı birbiri ile ilişkilendirniyorum. Yeni başkan son PPK metnine uyumlu mesajlar verdi. Yüzde 36 enflasyon hedefi yukarı yönlü revize olacak mı beklentileri vardı. Burada da değişiklik beklemiyordum; çünkü sene sonu enflasyonu beklentisine paralel geldi ve Ocak bizim beklentimizle uyumlu gidiyor gibi bir mesajı vardı" şeklinde konuştu.

Gönençler sözlerine şöyle devam etti:

"Cevdet Akçay, yüzde 36’yı değiştirmektense 36’yı tutturacak mekanizmaları devreye sokmak önemli dedi. Bu ileriye dönük belki ek sıkılaştırmaların olabileceğine dair mesaj vermesi açısından önemliydi.

Bence toplantının en kritik cümlesi, başkanın faiz indirimlerini konuşmak için fazlasıyla erken dedikten sonra faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına dair verdiği sinyaldi. Sadece 2024 değil 2025 hedefinin de tutturulabilir olduğunu gördüğümüz noktada faiz indireceğiz dedi. Bu bağlayıcı bir cümle. Buradan faiz indirimi yapmayabiliriz hatta faiz artırımı yapabiliriz gibi bir çıkarım yapılabilir."

"Görev süresini tamamlayabilecek kadar kalibrasyona sahip iyi bir Başkan"

Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer, "Türkiye yıllar sonra bir ekonomistin Merkez Bankası Başkanı olarak salonda sunum yapmasına şahit oldu. Bu toplantıya gelirken de ekonomist kimliği ile daha fazla bilgi alacağımıza dair bir kanaatimiz vardı. Sayın başkanın da genel söylemi bu anlamda tüm katılımcıları memnun etmiştir.

Uzun vadede Türkiye’nin makroekonomik istikrara yönelik ev ödevlerinin yoğunluk taşıdığı bir dönemde daha iyi bir noktaya doğru evrileceğimizi ve başkanın da bu anlamda uzunca yıldan sonra görev süresini tamamlayabilecek kadar kalibrasyona sahip iyi bir başkan olduğuna bence herkes ikna oldu" diye konuştu.

Sözer, "Başkan umut ediyorum ki bundan sonraki toplantıda veya öncesinde enflasyon hedefinde revizyona gidiyor olur" diye ekledi.

"Enflasyon hedefinin değiştirilmemesi stratejik açıdan doğru"

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi Direktörü İbrahim Ünalmış, "En önemli mesaj, yıl sonu enflasyon tahmini ve bu tahmine ilişkin Merkez Bankası'nın beklentileri. Burada da gördük ki Merkez Bankası stratejik açıdan doğru olanı yaptı ve yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmedi. Henüz yılın çok başındayız. Yıl içindeki dinamikleri biraz yaşayıp görmek lazım. Burada Merkez Bankası iddialı gitmek zorunda" şeklinde konuştu.

Ünalmış, "Merkez Bankası başkanının konuşmasından tahmin patikasında enflasyon devam ettiği sürece mevcut faiz oranlarının korunacağını ama bu patikadan herhangibir yukarı yönlü sapma olursa ve fiyatlamalarda bir bozulma meydana gelirse faiz artışının tekrar gündeme gelebileceğini anladım" dedi.