Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomistler Fed'in finansal koşulları 'biraz fazla sıkı' tuttuğunu düşünmeye başladı.

NABE'nin anketine göre katılımcıların yüzde 21'inin ABD merkez bankasının mevcut para politikası duruşunu "çok kısıtlayıcı" olarak değerlendirdi.

NABE'nin bu hafta Washington'da gerçekleştireceği yıllık ekonomi politikası konferansı öncesinde yayınlanan anket sonuçları Fed'in 30-31 Ocak'taki en son politika toplantısından hemen önce, 23-30 Ocak tarihleri arasında derlenmişti.

Fed yetkilileri, 1980'lerin başından bu yana en hızlı sıkılaştırma döngüsünde.

Fed Mart 2022 ile geçen yılın Temmuz ayları arasında politika faizi beş puandan fazla artırdı.

Enflasyon 2023'ün ikinci yarısında hızla gerileyerek finansal piyasalarda merkez bankasının 2024'ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirdi.

Ocak toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları politika faizinin değiştirmezken Mart ayındaki bir sonraki toplantının faiz indirimleri için olası bir başlangıç noktası olmayacağının sinyalini verdi.

Piyasada fiyatlamalar gevşemenin Mayıs ayında başlayacağına işaret ediyor.

Powell, sağlam ekonomik büyüme ve güçlü istihdam piyasasını Fed'in sıkılaştırma önlemlerini geri almaya başlamadan önce acele etmemesinin nedenleri olarak gösterdi.

2 Şubat açıklanan istihdam verileri, istihdam artışının yıl başında beklenenden çok daha yüksek olduğunu gösterdi ve 2023'teki istihdam artışı da daha yüksek revize edildi.

Yatırımcılar türev piyasalarda bu sene için dört, en fazla beş faiz indirimini fiyatlamaya başladı. Bu, aralık ayındaki en az yedi faiz indirim beklentisinden ciddi bir geri çekilme anlamına geliyor. Fed üyelerinin projeksiyonları ise halen toplamda 75 baz puan olmak üzere üç kez faiz indirimi yapılmasına işaret ediyor.

Piyasaların bugün daha düzgün fiyatlandığını belirten Penso Advisors Kurucusu Ari Bergmann “Fed’den enflasyonun düşüşünü gördükleri için sigorta niteliğinde faiz indirimi yapmak istedikleri mesajını aldık” yorumunu yaptı.

Salı günü açıklanacak ABD ocak yıllık TÜFE verisi için medyan beklenti yüzde 3,4’ten yüzde 2,9’a ciddi bir gerilemeye işaret ediyor. Buna karşın çekirdek enflasyonun yüzde 3,9’dan yüzde 3,7’ye sınırlı gerilemesi bekleniyor. Fed ile ters düşmek yakın geçmişte tahvil traderlarına pahalıya patlamıştı.

Fed’in faiz artışlarında ne kadar ilerleyeceğini öngöremeyen traderlar 2022’de ABD Hazine tahvillerindeki sert kayıplarla zarar yazmış, Mart 2023’teki bankacılık krizinde Fed’in faiz artışlarına ara vereceğini tahmin ederek yine yanılmışlardı.