Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Elon Musk, Twitter’da yaptığı bir paylaşımla Bitcoin ile Tesla alınabileceğini duyurarak Bitcoin ile yapılan ödemelerin fiat paraya dönüştürülmeyeceğini açıklamıştı. Peki Bitcoin ile Tesla almak ne kadar mantıklı?

Coindesk’ten J.P Koning’e göre, Elon Musk Bitcoin ile ödeme sistemini, ödeme iadelerindeki zararını azaltmak için kullanıyor olabilir.

ABD’de neredeyse tüm eyaletlerde otomotiv müşterilerini fabrika hatalarından dolayı meydana gelen problemlerden koruyacak bir yasa olduğunu belirten Koning, böylece hatalı ya da arızalı araba alan müşterilerin paralarını geri alabilme haklarının olduğunu söylüyor.

Eyaletlere göre değişen iade süreleri bulunmakla beraber, yeni araba alan kişiler bu süre zarfında araba satıcısına haklarıyla ilgili başvuruda bulunabiliyor. Araba satıcısı öncelikle arabayı düzeltmek için uğraşabilirken başarısız olması durumunda tüm parayı iade etmek zorunda.

Bitcoin öde, dolar geri al

Elon Musk’ın Bitcoin ile ödeme sistemini benimsemesi de tam bu süreçte riskten kaçınmak için önemli. Eğer 50 bin dolara Tesla alırsanız ve arabanız hatalı ya da arızalı ise talep ettiğiniz takdirde şirket size dolar ile ödeme yaptığınızdan dolayı 50 bin dolar ödemek zorunda. Fakat Bitcoin ile ödeme seçeneğindeki sözleşme koşullarında, Tesla size hangi para birimiyle ödeme yapacağının haklarını saklı tutuyor.

Buna göre, ABD'de 50 bin dolar değerinde Bitcoin ile araba alınırsa ve bir süre sonra arıza nedeniyle para iadesi talep edilirse. Tesla bu parayı Bitcoin cinsinden ya da dolar cinsinden istediği biriyle ödeme hakkına sahip.

Eğer 50 bin dolar değerinde Bitcoin ile ödeme yapıldıysa ve para iadesi istendiği zaman Bitcoin fiyatları yükselmiş, aynı miktarda ödenen Bitcoin’in değeri 60 bin dolar olmuşsa, Tesla dolar ile ödeme yapmayı tercih ederek 50 bin dolar ödeyebilir ve aradaki farktan zararını azaltabilir.

Tam tersi senaryoda ise ödeme yapılan miktardaki Bitcoin’in fiyatı 50 bin dolardan 35 bin dolara düşmüş olsun. Bu durumda da Tesla Bitcoin cinsinden ödeme yapmayı tercih edebilir.