Advertisement
HABERLER ABONE OL

Elon Musk Twitter’da bir kullanıcı ile olan yazışmasında, “Trend endişe verici. Fed’in faiz oranlarını hemen indirmesi gerekiyor. Fed, ekonomide büyük bir gerileme yaşanması ihtimalinin artmasına neden oluyor” dedi.

Finansal analiz hizmetleri veren NorthmanTrader şirketinin kurucusu Sven Henrich, Musk’a yanıt olarak “Fed, enflasyonu yanlış okuyarak uzun süre çok rahat davrandı. Şimdi ise, sonradan gelecek etkileri hesaplamadan faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltiyor. Verdikleri hasarın farkına vardıklarında çok geç olacak” dedi. Musk ise “Kesinlikle” diyerek bu ifadeleri onayladı.

Musk, bu konuda daha önce de tahminde bulunmuştu. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon ve Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon’un ekonomik uyarılarının ardından, Musk da 24 Kasım’da küresel bir gerilemenin 2024’ün ilkbaharına kadar sürebileceğini tahmin ettiğini söylemişti.

Fed’in faiz artırımında sona yaklaştığı düşünülmesine rağmen, ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyelerinde. Son günlerde açıklama yapan Fed yetkilileri, peş peşe dört kez 75 baz puan artırımdan sonra daha küçük artırımlar beklediklerini belirtiyor.