Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Türkiye'nin 2023 Vizyonu Zirvesi'nde konuştu. Bakan Elvan yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, 'Türkiye'nin 2023 Vizyonu Zirvesi'nde konuştu.

Bakan Elvan'ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu. 2021'i yüzde 9'un üzerinde bir büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz. Muhtemelen çift haneli bir rakamla da kapatabileceğimizi düşünüyoruz.

Yılın ikinci yarısına ilişkin öncü göstergeler, ılımlı bir yurt içi talebe ve güçlü bir ihracata işaret ediyor.

Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz.

Şu anda ısınma amaçlı olarak yurt dışından yüz birime mal ettiğimiz doğal gazı dörtte biri fiyatına yani 25 birime vatandaşlarımıza satıyoruz.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Okan Güray Bülbül asgari ücrette ciddi bir artışın gerekli olduğunu belirtti.

Dr. Bülbül, en düşük emekli aylığının 2 bin - 2 bin 500 TL aralığına çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Bloomberg HT’ye konuk olan Dr. Bülbül şunları söyledi:

“Hem asgari ücretlilerin hem de emeklilerin bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç duydukları açık. 2016 yılında yüzde 25’e yakın bir artış olmuştu. O yüzden bu yıl da buna benzer bir artışın olması gerekiyor”