Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da mali disipline vurgu yaptı.

Twitter hesabından 2020 bütçe sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Elvan, "2020 yılı bütçe açığımız, hedeflenen 239,2 milyar liranın altında 172,7 milyar lira olarak gerçekleşti ve 66,5 milyar lira tasarruf sağladık. Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikaları devam edecek." ifadelerini kullandı.

Elvan, 2021 yılı bütçesini iyileştirecek kalıcı tedbirler aldıklarını ve bu çerçevede, 2021 yılı bütçe açığını yüzde 3,5 olarak hedeflediklerini söyledi. Elvan "Uygulamayı öngördüğümüz makroekonomik politikalar, dengeli bir talebin ve sürdürülebilir bir büyümenin oluşumunu sağlayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yüksek faizleri eleştirirken, mali disiplin vurgusu yapmıştı. Yatırımlarda kısa sürede sonuç alınacak üretken alanlara ağırlık verileceğini söyleyen Erdoğan, kamu harcamalarını daha verimli hale getirecek tasarruf programını başlatacaklarını belirtmişti.