Advertisement

Wall Street’te bu yıl yatırımcılara kazandıran strateji; sektör seçmek, opsiyon işlemleri yapmak, temettü avcılılığı gibi portföy çeşitlendirme stratejileri yerine, oldukça geleneksel şekilde S&P 500’de pozisyon almak oldu.

S&P 500’ün bu ayki yüzde 4’lük yükselişi, endeksin 2023 yılı kazancını yüzde 24’e çıkarırken, Bloomberg Intelligence verilerine göre hisse fonlarına (ETF) Aralık ayında şu ana kadar 69 milyar dolarlık giriş oldu. Bu son iki yılın en güçlü aylık girişine işaret etti.

S&P 500’ü izleyen en büyük fon olan 494 milyar dolarlık SPDR S&P 500 ETF Trust’a da 42 milyar dolardan fazla para girişi oldu. Bu da 1998’e kadar giden verilere bakıldığında rekor düzeyde bir aylık giriş anlamına geldi.

Bu durum, gösterge endekste alım yapıp beklemenin defalarca çalışan bir strateji olmaya devam ettiğinin bir kanıtı oldu. B. Riley Wealth Piyasa Başstratejisti Art Hogan, “Yatırım ortamını yönlendirmenin en iyi yolunun S&P 500’e yatırım yapmak olduğu açık. Bu yıla ‘herkes ekonomik durgunluğun yaklaştığını söylüyor, ben de defansif pozisyon alacağım’ diyerek başladıysanız, burnunuza yumruk yemiş oldunuz” ifadelerini kullandı.

“Bunun hiçbir şekilde beklenmeyen bir durum olduğunu söyleyemeyiz” diyen Principal Asset Management Küresel Başstratejisti Seema Shah da “Fed Başkanı Powell’ın duruşunda hafif bir değişiklik olduğuna dair ilk belirtiyi gördüğümüz anda bu, hisse alanına büyük bir akının kapılarını açıyordu” dedi.