Advertisement

Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı borun ihracatında katma değerini arttıracak olan yeni fabrikanın bu yıl sonunda açılacağını söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Maden Dünyası programına konuk olan Kalaycı, “Bor ve Pomza rezervlerinde dünya birincisiyiz. Boru biz uzun zamandır işlenmiş ürün olarak satıyoruz ama katma değerini arttırmak için de ciddi çalışmalar yapılıyor” dedi.

Kalaycı, “2022 yılı sonunda Bor Karbür fabrikasını Balıkesir Bandırmada açmış olacağız. Borun tonunu 500 dolara ihracat ederken, Boru karbür haline dönüştürüp, Karbür olarak ihraç ettiğimiz zaman 20 bin dolarlara çıkmış olacak. Çok ciddi bir katma değer söz konusu olacak” diye sözlerine devam ederken 2023 yılında yeni bir fabrikanın da açılacağının müjdesini vererek şunları söyledi:

“Ayrıca Ferrobor ihalesi yapıldı. 2023 yılı içerisinde de de Ferrobor fabrikasının da üretime başlamasına bekliyoruz. Borun sıvı atıklarından lityum üretimi tesis çalışmaları devam ediyor. Dünyada birinci olduğumuz bu madenle ilgili, çok güzel çalışmalar yapılıyor” dedi.