Advertisement
HABERLER ABONE OL

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından mahkemeye taşındı.

EPGİS, "EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan, sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandığımız tavan fiyat uygulamasında; yürütmenin durdurulması ve iptali için sendikamız EPGİS tarafından açılacağını beyan ettiğimiz dava bugün itibari ile açılmıştır." açıklamasında bulundu.

"İdarenin fiyat tespit metodolojisine geçerek yetki aşımı yaptığına inanıyoruz"

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, EPGİS’in tavan fiyat uygulamasında yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için açtıkları dava hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Aktaş, EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan tavan fiyat uygulaması hakkında yaptığı değerlendirmede, idarenin fiyat tespit metodolojisine geçerek yetki aşımı yaptığına ve tavan fiyata iptal kararının ivedilikle verileneceğine inandıklarını söyledi.

Aktaş, söz konusu kararın gerekirse 2 ay sonunda uzatılabileceğini söylediği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu kararın sektöre en büyük zararı, bizi ve tüketiciyi karşı karşıya getirmesi. Sektörde büyük dağıtım firmaları yatırımlarını bekle göre çekmiş durumda. Bayiler tüketicilerle karşı karşıya gelmekle birlikte, pandemiden dolayı daralan bir ticaret varken, iyiden iyiye sıkıntıya girdik. Burada vergisel bir kayıp da var. Doğru ve hakkaniyet ölçüsünde olmayan bir karar. Umarım hukuk bir an önce gereğini yapar.”

Akaryakıta tavan fiyat kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mart ayının ortasında akaryakıtta 2 ay süreyle uygulanacak tavan fiyat kararı almıştı. EPDK'nın kararına göre İstanbul Anadolu yakasında benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL olurken. Avrupa yakasında benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak belirlenmişti.