Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Saat 18.20'de başlayan görüşme, 19.05'te sona erdi. Görüşme 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm sağlanması gayretlerini devam ettirdiklerini belirterek, krizin daha da derinleşme ihtimaline karşı Türkiye'nin her iki tarafla konuşabilmesinin ve çözüm arayışında kolaylaştırıcı konumunda bulunmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin açtığı güven kanalı sayesinde Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Türkiye'nin ev sahipliğinde bugün Antalya'da doğrudan karşılıklı konuşma imkanı bulmalarının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının düzenlenmesinin bile bizatihi bir diplomasi zaferi olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin ABD'den 40 yeni uçak alımı ve mevcut F-16'ların modernizasyonunu içeren talebinin en kısa sürede neticeye ulaştırılmasını beklediğini ifade ederek, savunma sanayii alanında Türkiye'ye yönelik tüm haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının da çoktan geldiğini dile getirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde ateşkes talebinde bulundu.

Görüşmede Macron ve Scholz’un Putin’den derhal ateşkes ilan etmesini ve müzakereler yoluyla bir çözüme ulaşılmasını talep ettikleri belirtildi.

Alman bir yetkili üç liderin ilerleyen günlerde yakın temasta kalma konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Bugün yapılan Antalya Diplomasi Forumu'nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna Dış İşleri Bakanları biraraya gelmiş, somut bir sonuç çıkmayan toplantı sonrası taraflar görüşmelere devam etmeye sıcak baktıklarına işaret eden açıklamalarda bulunmuşlardı.

Dünyanın dikkat kesildiği Rusya-Ukrayna görüşmesinden savaşın durdurulmasına yönelik somut ilerleme çıkmadı.

Türkiye'nin ev sahipliğinde üçlü formattaki görüşmeler sonrası iki taraftan verilen mesajlar savaşın devam edeceği yorumlarına neden oldu.

Üçlü formattaki görüşmeler öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki tarafla da ikili görüşmeler yaptı.

İki bakan görüşme sonrası ayrı ayrı açıklamalarda bulundu

Görüşmenin ardından Kuleba basın toplantısı düzenledi. Kuleba şunları ifade etti:

24 saatlik ateşkes konusunu ele aldık. Bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Yine bu formatta görüşme için hazır olacağım. İki dışişleri bakanı bir araya gelince barış ve güvenlik konularının ele alınması gerekiyor. Amacımız Ukrayna'daki savaşı sonlandırabilmek, aynı zamanda topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek. Rusya teslimiyet istiyor, Ukrayna teslim olmayacak. Rusya talepleri karşılanana kadar saldırılara devam edeceğini iletti. Rus askerler gelmeden önce nükleer tesislerimizde her şey sorunsuzdu. Rusya nükleer tesislerden ve gaz tesislerinden askerlerini çekmeli.

Lavrov: Olası Putin-Zelenskiy görüşmesi ele alındı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da görüşme sonrası basın açıklaması yaptı.

Lavrov şunları söyledi: Gerçek müzakerelerin yanlış şekilde kullanılmaması istiyoruz. Müzakerenin yerini alabilecek hiçbir şey yoktur. Burada insani konuları ele aldık. Askeri birliklerimizin sivillerin zarar görmemesi için aldığı önlemleri anlattık. Siviller gönüllü taburlar tarafından kalkan olarak kullanılıyor. Günlük olarak insani koridor açılması talebini tekrarladık. Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Rusya Belarus'ta Ukrayna ile ciddi müzakereler istiyor.

Diğer ülkelere saldırmayacağız, Ukrayna'ya da saldırmadık. Öyle bir durum çıktı ki Rusya'nın güvenliği tehdit altına alındı. Bunu uzun zaman açıklamaya çalıştık.

Ukrayna'ya silah gönderenler eylemlerinden sorumlu olduklarını bilmelidir. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.

Rus silahlı güçlerinin işlediği suçlar konusunda bir sürü iddia var. Ancak bu doğum hastanesinin Azak Taburları tarafından önceden ele geçirildiği, ve buradan doktorlar ve sağlık çalışanlarını boşalttığı ifade edildi. Birçok konuda manipülasyon söz konusu.

Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

Olası Putin-Zelenskiy görüşmesi ele alındı. Putin, Zelenskiy ile görüşmekten kaçınmıyor. Bunun hazırlık çalışmaları yapılmalı, bu konuda mutabakata varılmalı. Dostane, silahsızlaştırılmış bir Ukrayna istiyoruz.

Yaptırımların Rusya ekonomisine etkisini çözeceğiz ve bir daha asla Batı'ya bağımlı olmayacağız. Rusya'nın petrol ve gaz satabileceği yeterli pazarı var.

Nükleer savaş olacağına inanmıyorum, inanmak istemiyorum.