Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü. Erdoğan, kabine toplantısının ardından alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Geçtiğimiz hafta kabinede küçük bir değişiklik yapmıştık. Kendilerine kabinemize hoşgeldiniz diyorum. Görevlerini devreden arkadaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. Bu arkadaşlarımızla ilgili sosyal medyadaki linç kampanyalarını kınıyorum.

Kıbrıs'ı çözümsüzlüğe mahkum etmek isteyen, Kıbrıs Türk'ü kardeşlerimizi ambargolarla yıldırmaya çalışan zihniyete müsamaha göstermeyeceğiz.

Biden 1915 mesajında mesnetsiz ifadeler kullandı

ABD Başkanı Biden, bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız, hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır Bu ifadeler milletimizin her ferdi olduğu gibi bizi de üzmüştür. Radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı grupların baskısıyla yer verildiğini düşünüyoruz. Tarihte yaşanılan acıların yarıştırılmasını doğru bulmuyorum. Ama yarıştırılırsa bu yarıştan mutmain çıkacak tek milletiz.

Mesele, bu işin erbabına yani tarihçilere bırakılmalıdır, siyasetçilere değil. Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hala bir cevap alamadık.

Ben belge ile konuşuyorum. Biden neye dayanarak konuşuyor, onu bilmiyorum.

Ben buradan yine sesleniyorum. Minks Üçlüsü diye bir üçlü oluşturulmuştu: ABD, Rusya, Fransa. 30 yıl Karabağ'daki işgalden insanları kurtarmadınız. Soykırım diyorsanız aynaya bakıp değerlendirmeniz lazım. Kızılderilileri söylemeye gerek yok. Bütün bunlar ortadayken Türk'e soykırım yaftasını yapıştıramazsınız.

Ermeni iddialarıyla ilgili somut bir delil olmadığı gibi, uluslararası mahkeme kararı de mevcut değildir. Kendimizden emin olduğumuz için bu konuları her türlü konuşmaya açığız. Peşin hükümlü araştırmacılara da arşivlerimizi kapatmıyoruz, buyurun gelin bakın.

ABD'nin attığı bu yanlış adımdan bir an önce dönmesini temenni ediyorum. Bizim Ermeni toplumuyla hiçbir sorunumuz yoktur. Ermenistan devletiyle de iyi komşuluk esasına dayalı bir ilişki tesis etmek istiyoruz. Karabağ meselesinin çözümünün ardından yeniden bir işbirliği imkanının doğduğuna inanıyorum.

24 Nisan açıklamasıyla artık Türk-Amerikan ilişkileri 'model ortaklık' seviyesinin de gerisine düşmüştür.

Biden ile Haziran'da yapacağımız görüşmede tüm bu konulara yüz yüze değerlendireceğiz, bu görüşmede yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyoruz.

Türkiye tam kapanmaya geçiyor

Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Türkiye'de sağlık hizmetleri kapsamında herhangi bir sıkıntı bulunmuyor.

Ramazan tedbirlerinin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık.

Ramazan Bayramı'nın ardından hayatımızı kolaylaştırabilecek adımlar için rakamları bugünün altına düşürmemiz şart. Vaka sayılarını süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiği şikayetleri alınıyor. Hukuken vatandaşlardan bunlar için ilave ücret talep edilemez.

Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirler şu şekilde

29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir.

Salgın başladığından beri filyasyon ekipleriyle yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini vermek istiyorum. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.