Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akıllı yol olarak tasarlanan Ankara - Niğde Otoyolu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Önümüzde 3 yıllık kesintisiz hizmet yılı var derken, "Önümüzdeki ilk seçim 2023'te" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Ankara-Niğde otoyolu) Hesaplamalara göre yılda bu otoyol sayesinde ülkemizin vakitten 885 milyon lira, akaryakıttan 743 milyon lira olmak üzere toplamda 1 milyar 628 milyon lira kazancı olacaktır" dedi.

Erdoğan, "Yatırım tutarı işletme süresi ve garanti ücret mukayesesi yaptığımızda buu otoyol devlet açısından oldukça karlı bir yatrım olmuştur. Emeği geçen tüm kurumları, herkesi tebrik ediyorum. Güzergah boyunca dikilecek 6.5 milyon bitki ve 1.1 milyon metrekare çimlendirmeyle bu bölgenin çehresi de değişecektir. Yoğun şekilde ağaçlandırma çimlendirme yapmamız lazım. Bir diğer özelliği döşenen fiber iletişim ağı sensörler, kameralar, veri ve kontrol mekanizmasıyla akıllı yol olarak tasarlandı. Eskiden tamamen insan gücüyle yapılan pek çok işlem bu yolda akıllı ulaşiım sistemi tarafından gerçekleştirilecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalkınmanın ve gelişmenin temel altyapılarından biri ulaşım. Bunun için ulaşımda gitmediğin, gidemediğin yer senin değildir anlayışıyla ülkemizin her karışını erişilebilir kılmak amacıyla yola çıktık. Özellikle karayolu, hava ve demir yolu taşımacılığında ülkemize çağ atlattık. Ülkemizin toplam otoyol uzunluğu 3 bin 295 kilometreye ulaştı. Bölünmüş yollarda uzunluk göreve geldiğimizde 6 bin 100 kilometreyle aldık. Buna 21 bin 400 kilometre ilave ettik toplam 27 bin 500 kilometreye yükselttik. Toplam yol ağı 68 bin 429 kilometreyi buluyor" şeklinde konuştu.