Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile önümüzdeki günlerde Türkiye’de görüşmesi bekleniyor.

Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkili Veliaht Prens Bin Selman’ın ziyaretinin Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

İki G-20 ülkesi arasındaki yakınlaşma, Türkiye’nin 2018’de Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki başkonsoloslukta katledilmesi davasını Suudi Arabistan’a gönderilmesi sonrası ivme kazanmıştı.

Bloomberg'in haberine göre Erdoğan, petrol ihracatçısı ülkeden yatırım çekmek ve ticaret hacmini artırmak hedefiyle Suudi Veliaht Prens Bin Selman ile ilişkileri geliştirmek istiyor.

Diplomatik adımlar aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından bölgedeki rakip güçlerin sorunları bir kenara bırakıp ilişkileri iyileştirdiği bir döneme de denk geliyor.

Merkez Bankası'ndaki yabancı merkez banka varlıklarının haczedilmesi yasaklanmıştı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte yabancı merkez bankalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdindeki para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilememesi sağlanmıştı.

Mart ayında Suudi Arabistan Mısır Merkez Bankası’na 5 milyar dolar mevduat yatırmıştı. Türkiye ve BAE ocak ayında 4,9 milyar dolarlık swap anlaşması imzalamıştı. BAE ayrıca 10 milyar dolarlık yatırım planını da açıklamıştı.

Türkiye, Suudi Arabistan tarafından ihracatçılara uygulanan resmi olmayan boykotun da kaldırılmasını talep ediyor.

Geçen yıl Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı sadece 200 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2019’da Türkiye’nin ihracatı yaklaşık 3,2 milyar doları bulmuştu.