Advertisement

Fed'e yönelik eleştirilerin sayısı ve dozu artmaya başladı.

Farklı yorumcular Fed'in para politikasında gelişmelerin gerisinde kaldığına dikkat çekerken, Fed Başkanı Jerome Powell döneminde görev yapmış eski Fed yetkilileri de eleştirilerini sıralamaya başladı.

Fed Başkanı Jerome Powell'in eski para politikası kurulundaki en üst düzey isimlerinden biri olan Richard Clarida, Fed'in ekonomik büyümeyi yavaşlatmak ve enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını yükseltmesi gerekeceğini dile getirirken, Randal Quarles ise bir ekonomik durgunluğun artık muhtemel olduğunu belirtti.

Faiz artırmada geç kalındığını belirten Randal Quarles ise enflasyonun baskısını yoğunlaştırdığı, işsizlik oranının düşük olduğu ve talebin arzı geride bıraktığı bir dönemde, hızlı faiz artışlarının etkisinin "muhtemelen bir durgunluk ile sonuçlanacağını" söyledi.

"75 baz puanlık faiz artışının dışlanması hata"

Bloomberg yorumcusu Mohamed El-Erian Fed Başkanı Powell'ın 75 baz puanlık faiz artışını dışlamasının hata olduğunu belirtirken, Fed'in kredibilite sorununu da dikkat çekmişti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonu soğutmak için masada her türlü seçeneğin olması gerektiğine dikkat çekti.

Fed'in yönlendirmesine yönelik eleştiriler gelmeye devam ederken, Fed yetkilileri ise piyasaya yönelik yönlendirmelerinin çalıştığı görüşünde.

Fed Guvernörü Christopher Waller ve Fed'in şahin ismi olarak bilinen St. Louis Fed Başkanı James Bullard, söz konusu eleştiriyi yapanların Fed'in Mart toplantısından önce bile attığı finansal koşulları sıkılaştırma adımlarını yeteri kadar dikkate almadığını belirtti.

Bullard, Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü tarafından organize edilen konferansta yaptığı konuşmasında Fed'in somut adımlarından önce piyasa faizlerinin önemli düzeyde arttığına dikkat çekti. Bullard, Fed'in gelişmelerin ardında kaldığı yönündeki ifadeleri hak etmediğini söyledi.

Benzer yorumu Waller da yaptı ve Fed'in söylemindeki değişikliğin ardından finansal piyasaların Eylül ayında faiz artışlarını fiyatlamaya başladığını söyledi.