Advertisement

İngiltere ve Kanada merkez bankalarının başkanlığını yapmış olan Mark Carney, ABD dijital ödeme sistemleri şirketi Stripe’ın yönetim kuruluna katıldı. Şirket geçtiğimiz günlerde 100 milyar dolardan fazla bir değerleme ile ana fonlamasını almaya hazırlandığını duyurmuştu.

Şirket Pazar günü yaptığı açıklamada, “Birçok farklı yasal alana göre düzenlenmiş ve dünya çapında birçok finansal kurum ile işbirliği yapan Stripe, Mark Carney’in küresel finans sistemiyle ilgili bilgisinden ve yönetiminden yararlanacak.” dedi.

Forbes’in haberine göre, yatırımcılar Stripe’ı ikincil piyasada 115 milyar dolar civarında değerliyor. Stripe’ın üst düzey yöneticilerinden biriyse şirketin Güney Asya, Japonya, Çin ve Hindistan’a açılmak istediğini söyledi.

Şirket, ticaret ile uğraşan firmalara müşterilerin dijital ödeme alabilmeleri için ürünler sunuyor. Stripe, Seri G fonlamasının bir uzantısı olarak Nisan ayında 600 milyon dolar yatırım almıştı fakat şirketin değeri o zamanlar 36 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu.