Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Eti Bakır'dan yapılan açıklamada, Elazig’da 350 milyon dolarlık yatırımla yapımı sürdürülen yeni tesiste her yıl ortalama 1 milyon ton bakır cevheri işleneceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Eti Bakır Elazığ İşletme Müdürü Cem Yüceer, "Elazığ'da planladığımız tesiste yıllık ortalama 1 milyon tonluk bakır cevherini işleyeceğiz. Buradaki üretimimizle cari açığın kapanmasına her yıl 200 milyon dolarlık katkı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Kurulacak işletmemizde yaklaşık 750 kişiyi istihdam edeceğiz"

Yüceer, tesislerinden üçünün Siirt, Mardin ve Adıyaman'da olduğuna işaret ederek, şimdi ise madencilik birikimi ve tecrübelerini Elazığ'a taşıyacaklarını dile getirdi.

Maden sahasında halen arama, geliştirme ve kurulum faaliyetlerinin devam ettiğini vurgulayan Yüceer, şunları kaydetti:

"Yer altı arama galerisi, kuyu, kule, fabrikalar, yönetim ve sosyal tesislerden oluşacak alanda, kurulacak işletmemizde yaklaşık 750 kişiyi istihdam edeceğiz. Tüm tesislerimizde olduğu gibi istihdamda önceliğimiz bölgede yaşayanlar olacak. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bakıra olan talep son yıllarda büyük artış gösterdi. Türkiye'nin bakır üretimini artırmak için yeni yatırımlar yapıyoruz. Elazığ'ın Maden ilçesinde 350 milyon dolar yatırımla kuracağımız ve üç yıl içinde faaliyete geçecek olan tesisimizle beraber Eti Bakır'ın toplam katot bakır üretimi 20 bin ton daha artarak 90 bin tona ulaşacak."