Advertisement

Enerji maliyetleri küresel düzeyde artış gösterirken, yurt içinde de piyasanın düzenlenmesine yönelik planlamalar gündemdeki yerini koruyor.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sabah Raporu programından Açıl Sezen ve Gökhan Şen Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ)’nin enerji maliyetlerini dengelemek için yerli kömürle üretim yapan termik santrallere ilişkin düzenlemesi hakkında konuştu.

Yerli kömürün dünyada yaşanan enerji krizi ile eskisi gibi altın değerinde olacağını döneme yaklaştığının vurgusunu yapan Şen, “Sadece Türkiye değil Avrupa da kömürün tekrar çıkarılıp kullanılması için elinden geleni yapacağını açıkladı. Kömürün gene altın değerinde olacağı dönem yaklaşıyor. Türkiye’nin de yerli kömürü çıkarma potansiyeli var. Yerli kömürün payı artabilir ve maliyetleri aşağı çekebildiği bir arz güvenliği sağlayabilir” dedi.

“Düzenlemede birkaç temel sıkıntı var”

EÜAŞ’nın düzenlemesi hakkında sektörün de dikkat çektiği bazı potansiyel risk yaratan unsurlar bulunuyor.

Programda söz konusu planlamalara ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı:

Elektrik Üretim A.Ş., Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın desteği ile bir düzenlemeye gitti. Elektrik alım ihaleleri yarın başlayacak. Burada birkaç tane temel sıkıntı var gibi gözüküyor. Bu ihaleler için verilecek teklifin şekli fiyat eskalasyonun nasıl yapılacağı önümüzdeki dönem düzenleme yapılacağı zaman fiyatların nerede oluşacağı gibi çok fazla soruyu barındırıyor. Santrallerin her biri için sadece kömür için değil diğerleri içinde farklı üretim maliyetleri var ama tek tip fiyat açıklanarak alım söz konusu olacak gibi görünüyor. Herkes kendi teklifini kendi durumuna göre verecek ama eğer sizin verdiğiniz teklif piyasa fiyatının altında ise veya üstünde ise çeşitli yaptırımlar söz konusu olacak. Devlet santralleri tekrar hayata geçirmek istiyor. Yerli kömür üreticilerin destekleme bedellerini alıp buranın finansmanı için kullanmaya çalışıyor.