Advertisement

Geçen aylarda küresel piyasaların gündeminde ilk sıralarda yer alan Çinli gayrimenkul devi Evergrande son günlerde yeniden gündeme geldi.

Hong Kong'daki işlemleri askıya alınan Çinli şirket şimdi de 2021 yılına ait bağımsız denetimden geçmiş finansal sonuçlarını öngörülen sürede yayımlayamayabileceği uyarısında bulundu.

Benzer şekilde Sunac Holdings ve Shimao Group'un da bilançolarının açıklanmasında gecikmeler olabileceği belirtildi. İki şirket de Çin'de yükselen Kovid vakalarını gecikmenin gerekçesi olarak gösterdi.

Evergrande'nin son gelişmelerin ardından bir yatırımcı toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Toplam varlıkları 2,38 trilyon yuan (yaklaşık 370 milyar dolar) olan grubun, Çin’in gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 2’sine ulaşan, 1,97 trilyon yuanlık (yaklaşık 305 milyar dolar) borç yükümlülüğü bulunuyor.

Hisselerin işleme kapatılması, 23 Mart’ta vadesi dolacak olan 2 milyar doların üzerinde dış borç tahvillerinin ödemesinden kısa bir süre önce gerçekleşirken, Evergrande Ocak'ta gelecek altı ay içinde yeniden yapılandırma için öneri sunmayı hedeflediğini açıklamıştı.