Advertisement

HANDE BERKTAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi reform paketinde yer alan maddelerden biri Eximbank'ın yeniden yapılandırılması olmuştu.

Kimya Sektör Şura'sına katılan Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin'e reform paketinde yer alan bu başlıkla ilgili Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede yeni dönemde yoğunlaşacakları alanların başında küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) ihracata kazandırmak olduğunu söyledi.

Eximbank'ın yeniden yapılandırılmasına ilişkin ''Ürün çeşitlendirmesi açısından küçük ve ortaboy işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması yanısıra hedef yeni ihracat yapacak ya da hiç ihracat yapmamış ancak potansiyeli olan firmalarımıza proje destekli krediler vermektir." değerlendirmesini yaptı.

Önümüzdeki dönem ilgilenecekleri konuların başında proje kredileri sağlayabilmek olduğunu belirten Gültekin'e göre ayrıca teminatlandırma problemi, alacak sigortasının yaygınlaştırılması ve alacak sigortasına dayalı ürünlerin çeşitlendirilmesi de yeni dönem üzerinde çalışarak, çözüm geliştirilecek belirli alanlar olacak.