Advertisement

Facebook'un ana şirketi Meta, ünlü et restoran zinciri sahibi Nusret Gökçe'nin Londra'da Vietnam Komünist Partisi'nin üst düzey bir yetkilisine altın kaplamalı biftek yedirirken çekilmiş görüntülerinin paylaşılmasından günler sonra ünlü şefin takma adının sosyal medyadaki "#saltbae" etiketinin küresel çapta engellendiğini fark edip etiketin üzerindeki engeli kaldırdı.

Meta şirketinin sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, etiketin yalnızca Vietnam'daki değil, tüm dünyadaki Facebook kullanıcıları için engellendiğini doğrulayarak, "Facebook'taki bu etiketin üzerindeki engeli kaldırdık ve bunun neden meydana geldiğini araştırıyoruz" dedi.

Etiketin niçin engellendiği henüz bilinmiyor. Meta'nın sözcüsü muhtemel sebepler konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Engellenmiş haldeki etiket aratıldığında topluluk standartlarının ihlal edildiği mesajı çıkmaktaydı.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, bu yılın başında ABD Kongresi'nde verdiği ifadede, yapay zekanın "içerik yönetiminde" büyük bir rol oynadığını belirterek, bunun Facebook yönetmeliklerine aykırı olarak kabul edilen içeriklerin %90'ından fazlasını kaldırmaktan sorumlu olduğunu dile getirmişti.

Vietnam Kamu Güvenliği Bakanı To Lam'ın geçen hafta Londra'daki Nusret restoranında ünlü şef Nusret'in sunduğu altın kaplamalı bifteği yerken kaydedilen görüntüleri ilk olarak Nusret'in kendi resmi TikTok hesabından paylaşılmıştı. Londra'daki Nusret restoranındaki biftek fiyatları 1,450 sterline (1,960 dolar) kadar çıkıyor