Advertisement

Demokratların çoğunlukta olduğu ve Amazon, Apple, Alphabet gibi şirketler hakkında da endişelerini belirten altkomisyon, Kongre'nin potansiyel çözümleri gözden geçirmesini tavsiye ediyor. Bu çözümlerin arasında, şirketlerin operasyonlarını ayırmasını gerektirecek, “yapısal ayrılma” da bulunuyor.

Örnek olarak, Facebook satın aldığı Instagram ve WhatsApp’i elinden çıkarmak ya da operasyonel olarak ayırmak zorunda kalabilir.

Rapor ayrıca, büyük teknoloji şirketleri tarafından gerçekleştirilecek satın almaları da, ilgili şirketin bu satın almanın kamu yararına olduğunu ve bu satın alma olmadan bu yarara erişilemeyeceğini kanıtlayana kadar, rekabet kurallarına uygun olarak nitelendirmeyecek.

Raporda Facebook’a özel olarak, “Facebook’un tekel gücü derinlere kök salmış ve bu piyasaya girecek yeni bir firmanın yaratacağı rekabetçi bir baskıyla giderilebilecek gibi değil” ifadesi yer alıyor. Facebook'un güçlü ağ etkisi, kullanıcılar için yüksek kullanımı bırakma maliyeti ve şirketin önemli veri avantajına sahip olmasıyla tekel olarak yer edinmiş görünüyor.