Advertisement

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Instagram'dan yayımladığı mesajında Whatsapp'ın güncellemesini savundu.

Matraş videosunda şu ifadeleri kullandı:

Yeni politikanın ne anlama geldiğini, neyin değiştiğini açıklamak ve ortada dolaşan bazı yanlış bilgileri açıklığa kavuşturmak isterim. Öncelikle gizlilik ve uçtan uca şifreleme konusuna değinmek istiyorum. Bu yapılan yeni güncelleme sizin arkadaşlarınız, aileniz veya diğer kişilerle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemiyor. Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu ne demek? Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek. Uçtan uca şifreleme sayesinde ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları veya bu mesajların içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz veya dinleyemez demek. Bu hiçbir zaman değişmeyecek.

Peki rehber ve kontaklarımız paylaşılıyor mu? Hayır. Rehberiniz Facebook ile paylaşılmıyor. Whatsapp’a rehberinize erişim izni verdiğinizde bu mesajlaşmayı daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için kullanılıyor. Yani Whatsapp hiç kimsenin mesajlaştığı veya aradığı kişinin kayıtlarını tutmuyor. Bir kere şöyle düşünün, iki milyar kullanıcının kayıtlarını saklamak en başta sizin için aynı zamanda Whatsapp için ciddi bir gizlilik ve güvenlik riski oluşturur.Peki bahsedilen değişiklikler ne o zaman? Şöyle ki, eskiden insanlar Whatsapp’ı daha çok arkadaşlarıyla, aileleriyle ve diğer kişilerle iletişim kurmak için kullanıyorlardı. Fakat mesajlaşma daha yoğun halde hayatımıza girmeye başladıkça git gide işletmelerde iletişim halinde olmak için insanlar Whatsapp’ı kullanmaya başladılar. İşte gizlilik politikamızı güncellememizin ana nedeni bu.

Gizlilik politikamızı ileride işletmelerin müşterileriyle olan Whatsapp üzerinden iletişimlerini yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla güncelledik. Bu güncelleme; işletmelerin ileride isterlerse ana şirketimiz olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Tabii ki Whatsapp üzerinden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Ya da böyle bir güvenli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde Facebook’un değil.

Bu yüzden ben Facebook açısından net olmak istiyorum; bu güncelleme Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını kesinlikle değiştirmiyor. Whatsapp yıllardır Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya da devam etmesi planlanıyor.

Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruduğu konusunda Türkiye’deki kişilerle doğrudan iletişim kurmak için çok daha fazlasını yapacağız. Gizlilik politikasındaki değişiklikleri açıklayan, aklınıza takılan diğer soruları yanıtlarken faydalı bulacağınızı umduğum bir linki de bioma ekledim. Bugünlerde hepinize desteğiniz ve anlayışınız için çok teşekkür ediyorum.