Advertisement

Tarihçi ve çok satanlar listesine giren "Sapiens" adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Yuval Noah Harari'nin Davos’ta yaptığı “21. Yüzyılda Nasıl Hayatta Kalabiliriz?” başlıklı konuşmasında öne çıkan konulardan biri de bu yüzyılın “dijital diktatörlükler”e gebe bir dönem olmasına değindiği kısımdı.

Harari toplanan büyük veri setlerinin algoritmalar tarafından işlenmesiyle ileride insanların hayatlarında tercihe alan kalmayacağı ve her türlü kararın ya da yaşam seçiminin, bize verilerimiz baz alınarak "önerileceği"nden bahsediyor. Bundan kaçınmanın yolunun ise düzenleyici kurumlar ve reformlardan geçtiğine değiniyor.

Büyük teknoloji devleri ve kişisel verilerin kullanımı konusu açıldığında ise akla hemen Facebook, Amazon, Apple gibi şirketler geliyor ve özellikle birçok kez Senato karşısında ifade verirken gördüğümüz Mark Zuckerberg’in şirketi Facebook aldığı cezalar ile öne çıkıyor.

Son olarak Illinois eyalet mahkemesi tarafından biometrik verilerin kullanımı hakkındaki bir kanunu çiğnemekle suçlanan şirket, mahkemeyle anlaşmaya giderek 550 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Cezaların Facebook’un harcamalarına etkisi de yadsınamaz. Çarşamba günü açıklanan 4. çeyrek rakamlarına göre şirket, 20.89 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 21 milyar dolar hasılaya ulaşmasına rağmen, harcamaların 12 milyar dolara yükselerek hasılaya oranının % 51’e ulaşması, hisselerdeki % 7’lik düşüşün en büyük nedeni.

Cambridge Analytica skandalından sonra düzenleyici otoritelerin veri güvenliğine dair daha titiz davranması ve önlemleri artırması, şirketleri de değişmeye zorluyor. Facebook ise 2019 yılında güçlenen düzenleyici kurallar ile baş etmekte bir takım zorluklar yaşadı.

Facebook, çıkarmayı planladığı dijital para birimi Libra’nın kara para aklamak için kullanabileceği endişesi ile kanun yapıcılar tarafından tepkiyle karşılaşmıştı, sonrasında şirketin yanıltıcı siyasi reklamları sansürlememe konusunda bir karar alması buna bir misilleme olarak geldi.

Haziran'da ise Cambridge Analytica skandalı sonrası şirket Federal Ticaret Komisyonu’na 5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti, bu komisyonun tarihinde kestiği en büyük ceza olarak geçiyor.

The Guardian